با ما از آخرین جاذبه های توریستی ایران و جهان آگاه شوید
روزنامه توریسم
کل صفحات توریسم
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
پشت ديوارهای بلند «باستی‌هیلز» :: روزنامه توریسم :: تنها روزنامه گردشگری دنیا
NID : 1001
1398/04/22

پشت ديوارهای بلند «باستی‌هیلز»

درهای شهرک گردشگری لوکس‌نشین‌های تهران باز شد

خبر آمد که بالاخره گیت و نگهبانی شهرک لاکچری «باستی‌هیلز» لواسان را برداشتند. یک خبرگزاری این خبر را روز سه‌شنبه بدون ذکر منبع نقل و اعلام کرد: «با دستور رئیس حوزه قضایی لواسانات گیت ورودی این شهرک که مانع تردد عموم بود، جمع‌آوری شد.»
خبرنگار ایرنا به این محل مراجعه و مشاهده کرد که گیت برداشته شده و با وجود حضور برخی نگهبانان موفق شد وارد این شهرک شود.
باستی‌هیلز که با عنوان شهرک خوانده می‌شود، ویلاهایی را در دل خود جای داده که وجود آنها از لحاظ زیبایی و مساحت پس از آنکه گوشه‌هایی از تصاویرشان در فضای مجازی منتشر شد، بیشتر خبرساز و جنجال‌آفرین بود. وارد شهرک که می‌شوید، بلواری با پیچ‌های ملایم، سرسبز و با درختکاری زیبا و منظم در کنار دیوارهای زیبا، متفاوت و بلندقامت، پیش رویتان نمایان می‌شود؛ فضایی آرام که فقط گاهی آواز گنجشک‌ها سکوتش را برهم می‌زند. دیوارهای بلند و زیبا با سنگ‌های گران‌قیمت، ویلاهای سمت چپ و راست خیابان را از هم جدا و حریم ویلاها را برای صاحبانشان حفظ می‌کند. کوچه‌های فرعی باستی‌هیلز با نام‌های یاس شرقی و غربی، مریم شرقی و غربی و... مانند کوچه‌های دیگری که در شهرها می‌بینید نیست؛ پهنای آنها بیشتر از خیابان‌های شهری است و چند خانه هم در دل خود ندارند، فقط یکی از درهای هر کدام از ویلاهای باستی‌ در یک کوچه قرار می‌گیرد؛ ویلاهایی میان حیاط‌های مجلل که البته فقط قسمتی از آنها از لابه‌لای نرده‌ها قابل رؤیت است و از سه نبش ویو دارند؛ آن‌قدر بزرگ و بلند هم هستند که از دیوارهای اطرافشان دیده نشوند. هر ویلای باستی معماری، طرح و رنگ مختص به خود را دارد. زیبایی و ترکیب معماری کلاسیک و مدرن کنار هم در این شهرک در حالی چشم‌نواز است که تقریباً قدمت برخی از آنها بیش از ۱۶ سال تخمین زده می‌شود. شهرک ویلانشین باستی‌هیلز و نیز شهرک دیگر کلاک در لواسان اخیراً با توجه به اینکه گفته شده در ساخت‌وساز آنها تخلفاتی شکل گرفته بوده، خبرساز شده‌اند.
پیش از نوروز ۹۸ با انتشار گزارش‌ها و عکس‌های فرزند یکی از ثروتمندان صاحب تعدادی از ویلاها، باستی‌هیلز بیشتر بر سر زبان‌ها افتاد و توئیت‌ها و واکنش‌های بسیاری به دنبال داشت. چند وقت بعد در حالی صداها فروکش کرد که نه‌تنها هیچ اتفاقی برای شهرک نیفتاد، بلکه مالکان هم کوچک‌ترین واکنشی نشان ندادند و زندگی مرفه‌شان در باستی با دیوارهای چندمتری تافته جدا بافته از لواسان، همچنان جریان داشت.
■ دیواره‌های بلندی که اینک دیگر دارای گیت ورودی نیستند
کار این شهرک به جایی رسیده که امام‌جمعه لواسان هم به موضوع ورود کرده است. حجت‌الاسلام سیدسعید لواسانی روز جمعه ۲۵ خرداد سال‌جاری در خطبه‌های نمازجمعه خطاب به مسئولان گفت: چرا دیوارهای سربه‌فلک‌کشیده شهرک باستی را تخریب نمی‌کنید که هم خلاف قانون است و هم دهان‌کجی به مردم؟ شهرک باستی‌هیلز در ارتفاعات لواسان و مجاورت خیابان باستی و ساختمان شورای شهر با دیواره‌های بلند محصور و در ورودی این شهرک عبارت «Busty Hills» حک شده است. یک مسئول سابق شهری لواسان که از مسائل ساخت‌وسازهای این شهر مطلع است، در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا در این‌باره توضیح داد: باستی نام منطقه‌ای در بالادست محله شورکاب لواسان است که در گذشته ۹۰ درصد کاربری آن باغات و ۱۰ درصد فضای سبز و جنگل مصنوعی بود و طی جریان طرح جامع از محدوده شهری لواسان خارج شد. به گفته وی، اوایل سال ۸۰ فردی به نام «غ. م» ۱۲۸هزار مترمربع از اراضی باستی را طی مزایده‌ای برنده می‌شود. این مسئول سابق شهری که به سبب اهمیت موضوع خواست نامش در خبر قید نشود، گفت: این فرد همان زمان برای تفکیک و ساخت‌وساز در زمین‌های خود توافقنامه‌ای با شهرداری منعقد می‌کند که طبق آن مجوز تفکیک در ۵۰ قطعه ۲هزار متری (با توجه به کاربری ملک باغات که در طرح‌ هادی قابل تفکیک بود) را در ازای پرداخت مبلغی وجه نقد، یک قواره زمین به مساحت مشخص در ورودی شهر و نیز میزان مشخصی از همین زمین‌های باستی که شامل عقب‌نشینی‌ها و معابر شده‌اند، اخذ می‌کند.

/انتهای متن/
مشاهده : (343) بار
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور | مدیر فناوری ارتباطات و اطلاعات : رامین حق جو سروستانی
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour || ICT webmaster: Ramin Haghjou Sarvestani,M.Sc.
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.