با ما از آخرین جاذبه های توریستی ایران و جهان آگاه شوید
روزنامه توریسم
کل صفحات توریسم
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
بازگشت بودا به افغانستان! :: روزنامه توریسم :: تنها روزنامه گردشگری دنیا
NID : 1014
1398/04/22

بازگشت بودا به افغانستان!

موزه بريتانيا ۹ مجسمه‌ بودایی 1500ساله را بازمي‌گرداند

موزه بریتانیا اعلام کرده است که ۹ عدد سر پیکره‌های بودایی و یک مجسمه نیم‌تنه را که در اواخر حاکمیت طالبان از افغانستان غارت شده و به بریتانیا آورده شده بود، به افغانستان بازمی‌گرداند. قدمت این آثار به قرن چهارم میلادی برمی‌گردد. بی‌بی‌سی نوشت: این آثار تاریخی که در سال ۲۰۰۲ در پروازی از پیشاور پاکستان به‌طور غیرقانونی به بریتانیا آورده شده بود، در فرودگاه «هیترو» لندن از سوی نیروی مرزی این کشور ضبط شد. آثار مصادره‌‌شده پس از یک روند قانونی طولانی بالاخره سال گذشته به موزه بریتانیا منتقل شد تا مورد تجزیه و تحلیل و فهرست‌بندی قرار بگیرد. یک متصدی ارشد موزه بریتانیا به رسانه‌ها گفته است که در شکل اصلی، احتمالاً این سرها رنگ‌آمیزی شده و دارای پیکره بوده‌اند و برای تزيین صومعه‌های بودایی در سلطنت باستانی حوزه گندهارا در حدود ۱۵۰۰ سال پیش استفاده می‌شده‌اند‌. ‌
سنت جان سیمپسون گفته است که این آثار احتمالاً در زمان تشدید جنگ طالبان در سال ۲۰۰۱ از افغانستان به بیرون منتقل شده‌اند. طالبان در زمان حاکمیتشان در افغانستان مجسمه‌های بزرگ بودا در بامیان را هم منفجر کردند. سیمپسون اضافه کرده است که بازگرداندن آثار تاریخی که به شکل غیرقانونی وارد بریتانیا می‌شوند، اهمیت نمادین دارد. بریتانیا پیش از این نیز صدها اثر تاریخی مربوط به افغانستان را به این کشور بازگردانده است.
سفارت افغانستان در لندن گفته که قرار است این آثار را تحویل بگیرد و سپس به کابل منتقل کند. سیدطیب جواد، سفیر افغانستان در لندن به بی‌بی‌سی گفت از نیروی مرزی و موزه بریتانیا قدردانی می‌کند. او اضافه کرد سرهای مجسمه بودایی و نیم‌تنه پس از انتقال به کابل، قرار است در موزیم (موزه) ملی افغانستان نگهداری شود. این مجسمه‌ها تا زمان انتقالشان به افغانستان برای مدت کوتاهی در موزه بریتانیا به نمایش گذاشته خواهند شد. سال گذشته یک ظرف نقره‌ای قدیمی و نادر متعلق به افغانستان که از قاچاقچیان در لندن ضبط شد، به افغانستان برگردانده شد. این ظرف نقره‌ای حدود ۴هزار سال قدمت دارد. قبل از اینکه دین اسلام به افغانستان بیاید، بخش اعظم این کشور بودایی بود و آثار زیادی از آن دوره باقی مانده است.

/انتهای متن/
مشاهده : (227) بار
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور | مدیر فناوری ارتباطات و اطلاعات : رامین حق جو سروستانی
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour || ICT webmaster: Ramin Haghjou Sarvestani,M.Sc.
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.