با ما از آخرین جاذبه های توریستی ایران و جهان آگاه شوید
روزنامه توریسم
کل صفحات توریسم
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
سفر به خانه گل نيلوفر كرمانشاه :: روزنامه توریسم :: تنها روزنامه گردشگری دنیا
NID : 1027
1398/04/22

سفر به خانه گل نيلوفر كرمانشاه

حوریا کریمی/ نزدیک 20 کیلومتری شمال‌غرب کرمانشاه، در دامنه کوه کماجار، دریاچه‌ کوچکی نمایان می‌شود که زیبایی منحصربه‌فردش چشمانتان را نوازش می‌کند. این دریاچه با نام سراب نیلوفر شناخته مي‌شود و مملو از گل‌های نیلوفری است که در فصل گرم سال، غنچه‌ها و برگ‌هایشان را بر سطح آب می‌گسترانند و نمایی بی‌شک اعجاب‌انگیز را در ذهنتان حک مي‌كنند. سراب نیلوفر در ارتفاع 25 متری از سطح دریا قرار گرفته است.
عمق این دریاچه در قسمت‌های مختلف متفاوت است اما عمیق‌ترین قسمت آن به بیش از 32 متر می‌رسد. گفته می‌شود که در اعماق این دریاچه، غارهای زیرزمینی نیز وجود دارد که بر منحصربه‌فردبودن آن می‌افزاید. داستان‌های زیادی روایت شده از اینکه نیلوفر گل زیبا و مقدسی است و به‌عنوان مظهر صلح و صفا از آن یاد می‌شود و هدیه‌ای شاهانه جهت پیشکشی برای شرفیاب‌شدن به حساب می‌آمده است. این گل جایگاه ویژه‌ای در بین سایر گل‌ها دارد و یکی از آثار منحصربه‌فرد طبیعت ایران به‌شمار مي‌رود که در 27 اسفند سال 1387، نامش به‌عنوان پنجاه‌وپنجمین اثر ملی ایران در فهرست میراث طبیعی كشور ثبت شد.
از میان داستان‌ها و افسانه‌های بی‌شماری که در مورد این سراب روایت شده، معروف‌ترینشان مربوط به گنجینه‌ خسروپرویز است که گویی در اعماق این دریاچه پنهان شده است. یکی از ویژگی‌های بارز آب سراب نیلوفر، زلالی آن است که به‌راحتی می‌توان ساقه‌های گل نیلوفر را در درون آن دید که با وزش باد به این طرف و آن طرف می‌روند. چندین چشمه‌ جوشان نیز در اعماق دریاچه وجود دارد که آب را به درون آن هدایت می‌کنند.
همان‌طور که در ابتدای متن هم گفته شد، تابستان فصل مناسبی برای بازدید از سراب نیلوفر است، به شرطی که تمامي ‌اصول گردشگری سالم را رعایت كنيد و به اکوسیستم آن ضرری نرسانید.

/انتهای متن/
مشاهده : (177) بار
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور | مدیر فناوری ارتباطات و اطلاعات : رامین حق جو سروستانی
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour || ICT webmaster: Ramin Haghjou Sarvestani,M.Sc.
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.