با ما از آخرین جاذبه های توریستی ایران و جهان آگاه شوید
روزنامه توریسم
کل صفحات توریسم
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
روید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مهم 22 تیرماه د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر تقویم خورشید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی 10 ذی‌القعده د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر تقويم قمري و 13 جولای ‌د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر تقويم ميلاد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ي :: روزنامه توریسم :: تنها روزنامه گردشگری دنیا
NID : 1048
1398/04/22

روید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مهم 22 تیرماه د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر تقویم خورشید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی 10 ذی‌القعده د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر تقويم قمري و 13 جولای ‌د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر تقويم ميلاد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ي

■ 1288شمسي: شكست سپاه محمدعلي‌شاه
از مشروطه‌طلبان
در پي اعمال مستبدانه محمدعلي‌شاه قاجار و سركوب آزادي‌خواهان، تعدادي از مشروطه‌طلبان به فكر فتح تهران و سرنگوني شاه افتادند. از اين‌رو به سمت پايتخت حركت كردند و وارد شهر شدند. پس از آنكه نيروهاي محمدعلي‌شاه، در نبردهاي مختلف از قواي مشروطه شكست خوردند، سرانجام درگيري نهايي در تهران روي داد و مشروطه‏طلبان به‌راحتي تهران را تسخير كردند. با ورود مشروطه‏طلبان و آزادي‏خواهان به تهران، محمدعلي‌شاه قاجار كه خود را در برابر آنان ناتوان ديد، به سفارت روسيه پناهنده شد. پس از آن، لياخوف روسي، فرمانده قزاقان نيز خود را به سپهدار اعظم، فاتح تهران تسليم و شمشيرش را از كمر باز كرد و به‌عنوان تسليم در مقابل وي بر زمين نهاد. همان روز، جلسه مهمي شامل 500 تن از نمايندگان مجلس، بزرگان پايتخت و آزادي‏خواهان معروف در بهارستان منعقد شد. اين مجلس تاريخي كه تحت عنوان مجلس عالي فوق‌العاده انعقاد يافت، محمدعلي‌شاه را كه به سفارت روس پناه برده بود، از سلطنت عزل كرد و پسر 12 ساله او، احمدميرزا وليعهد را بر تخت شاهنشاهي ايران نشاند.

■ 1391شمسي: درگذشت حمید سمندریان
استاد پیشکسوت تئا‌تر ایران
حمید سمندریان در ۹ اردیبهشت سال ۱۳۱۰ در تهران زاده شد. فعالیت تئاتری‌اش را حین تحصیل در دوره متوسطه آغاز کرد. او در کلاس‌های تئاتر و هنرپیشگی حسین خیرخواه، شباویز و نصرت کریمی شرکت داشت که زیر نظر عبدالحسین نوشین اداره می‌شد. سمندریان طی 6 سال به‌صورت آکادمیک تحت آموزش ادوارد مارکس که یکی از استادان برجسته تئاتر بود، اصول و مبانی کارگردانی و بازیگری را آموخت و هم‌زمان در آلمان به‌صورت حرفه‌ای مشغول به‌کار شد. وی پس از پایان این دوره به دعوت اداره هنرهای نمایشی دراماتیک اداره کل هنرهای زیبای ایران به کشور برگشت و به‌سرعت نمایشنامه دوزخ یا در بسته اثر ژان پل سارتر را در تالار نوبنیاد همین اداره به روی صحنه برد. همچنین با همکاری مهدی فروغ به تأسیس هنرستان آزاد هنرهای دراماتیک که وابسته به هنرهای زیبای کل کشور بود، دست زد. پس از آن حمید سمندریان به دعوت مهدی برکشلی و با همکاری مهدی نامدار دانشکده تئاتر دانشگاه تهران را بنیان گذاشتند. وي 22 تیر 1391 به دلیل بیماری سرطان کبد دار فانی را وداع گفت.

■ 389قمري: انقراض سلسله‏ سامانيان توسط ايلك‌خان
بر اثر نفوذ بيش از حد غلامان تُرك در دربار سامانيان و دخالت آنان در تمام امور، حاكميت اين سلسله رو به انحطاط نهاد. پادشاهان ساماني در دوره‏ اقتدار خود به آباداني شهرهاي قلمرو خود پرداختند. آنها به‌ويژه به گسترش علم و ادب و تكريم عالمان، اديبان و شعرا توجه‏ زيادي داشتند، به‌گونه‏اي كه مراكز علمي متعددي در شهرهاي مختلف آسياي مركزي و خراسان در شمال‌شرقي ايران تأسيس كردند. سرانجام اين سلسله پس از 128 سال حكومت بر خراسان، ماوراءالنهر و بخشي از مناطق مركزي ايران، توسط ايلك‌خان كه از غلامان ترك و صاحب‌نفوذ بود، منقرض شد. هم‌زمان با اضمحلال سامانيان، خاندان آل‌بويه و سلسله‏اي از تركان به نام غزنويان در ايران قدرت يافتند.

■ 1030قمري: درگذشت «شيخ‌فخرالدين محمدبن حسن‌بن شهيد ثاني» عالم نامدار شيعه
شيخ‌ابوجعفر محمدبن حسن‌بن شهيد ثاني به فخرالدين ملقب بود. وي فقيه، محدث، متكلم، اديب و شاعر و از شاگردان پدر و نيز ميرزامحمد استرآبادي بوده است. پدرش شيخ‌حسن، صاحب كتاب معروف معالم‌الاصول بود. شيخ‌فخرالدين تأليفات بسياري دارد كه كتابِ اِستِقصاءالاعتبار في‌شرحِ‌الاستِبصار، تزكيه‌الراوي، حاشيه‏ من‌لايحضرُهُ الفَقيه و ديوان اشعار از آن جمله‏اند. اين عالم رباني در 50 سالگي در مكه‏ معظمه وفات يافت و در نزديكي استاد خود، ميرزاي استرآبادي و در جوار مرقد حضرت خديجه(س) مدفون شد.

■ 64ميلادي: آتش‏سوزي بزرگ شهر رُم
پايتخت امپراتوري روم
نرون، امپراتور خون‏ريز و سفاك روم كه در 17 سالگي موجب قتل پدرخوانده‏اش شد، به مدت 14 سال بر مسند امپراتوري تكيه زد. حكومت وي با وعده‏هاي طلايى آغاز شد اما از آنجا كه مردي ضعيف‏النفس و تحت تأثير اطرافيان بود، به ديكتاتوري روي آورد. از حوادث مهم تاريخ حكومت نرون، وقوع آتش‏سوزي در شهر رم بود كه به دستور وي در تاريخ 13 جولاي سال 64م انجام گرفت. از آنجا كه بسياري از بناها در آن زمان از چوب بود، در مدت كوتاهي، قسمت اعظم شهر باستاني رُم، در كام آتش فرو رفت و عده زيادي از اهالي اين شهر كشته شدند. اين آتش‏سوزي به مدت 6 روز ادامه داشت، به‌‌طوري كه از 14 محله شهر فقط 4 محله باقي ماند. همين مسئله بهانه مناسبي به نرون، امپراتور خون‏ريز روم داد تا با متهم‌كردن مسيحيان به دست داشتن در ايجاد حريق رُم، بيش از يك‏صدهزار تن از آنها را قتل‌عام كند. ديكتاتور روم سپس طرح شهر جديدي بر خاكسترهاي شهر سوخته ريخت اما 4 سال بعد از آن در 8 اوت سال 68م در پي قيام مردمي مجبور به خودكشي شد.

■ 1400ميلادي: تشكيل قديمي‌ترين ارتش جهان در سوئيس در دوره جديد
در سيزدهم جولاي 1400م قديمي‏ترين ارتش جهان كه از بدو تأسيس تاكنون به همان صورت باقي مانده و حتي لباس‏هاي افراد آن نيز عوض نشده است، تأسيس شد. تعداد افراد اين ارتش كوچك و منظم، 83 نفر و از مردم سوئيس بود. اين ارتش كه هميشه نفرات آن سوئيسي هستند، براي حفاظت رهبر كاتوليك‏هاي آن روز شكل گرفت و هنوز هم پس از گذشت بيش از 600 سال،
وظيفه حفاظت از پاپ را در واتيكان برعهده دارد.

■ 1771ميلادي: پايان سفر تاريخي، علمي و تحقيقاتي «جِيمز كوك» درياسالار انگليسي
سفر تاريخي «جِيمز كوك» درياسالار معروف انگليسي به نيم‌كره جنوبي زمين، از 26 ژوئيه سال 1768م آغاز شده بود و سه سال به طول انجاميد. اين سفر در 13 جولاي 1771م پايان يافت و در جريان آن، يك تيم از دانشمندان علوم طبيعي براي بررسي گياهان، جانوران و ساكنان نيم‌كره جنوبي و يك تيم براي رصد سياره زهره شركت داشتند.

/انتهای متن/
مشاهده : (123) بار
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور | مدیر فناوری ارتباطات و اطلاعات : رامین حق جو سروستانی
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour || ICT webmaster: Ramin Haghjou Sarvestani,M.Sc.
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.