با ما از آخرین جاذبه های توریستی ایران و جهان آگاه شوید
روزنامه توریسم
کل صفحات توریسم
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
سیمره در سکوت و سکون :: روزنامه توریسم :: تنها روزنامه گردشگری دنیا
NID : 1398
1399/12/05

سیمره در سکوت و سکون

جای خالی سرمایه‌گذاران برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری سد سیمره
سد سیمره واقع در شهرستان بدره در جنوب استان ایلام، یکی از مهم‌ترین مزیت‌های اقتصادی این استان به‌شمار می‌رود که می‌تواند در بخش‌های گردشگری، کشاورزی، شیلات و... برای رونق تولید و اشتغال بسیار مفید باشد.
متأسفانه هم‌اکنون از ظرفیت‌های اقتصادی این سد به‌خوبی برای توسعه و اشتغال کل استان و حتی شهرستان بدره استفاده نمی‌شود.
یکی از ظرفیت‌های بی‌نظیر سد سیمره، عقبه این سد و شکل‌گیری تنگه‌ها و ساحل زیبا برای گردشگری است. طی سال‌های گذشته استقبال گردشگران از عقبه این سد به‌خصوص در تنگه کافرین، تنگه الماس و... بی‌نظیر بوده و حتی پای گردشگران خارجی را به این منطقه باز کرده است. در کنار حضور بسیار خوب گردشگران، متأسفانه باز هم نبود امکانات و طرح‌های مناسب گردشگری مثل مجتمع‌های گردشگری، هتل، بوم‌گردی، زیرساخت‌های ارتباطی و... دیده می‌شود.
نبود طرح‌ها و امکانات گردشگری در این منطقه باعث شده بسیاری از گردشگران فقط در حد یک روز در منطقه ماندگار شوند، در حالی که اگر امکانات اسکان در این شهرستان و کنار عقبه سد فراهم باشد، تا چند روز هم در این مناطق گردشگران ماندگار می‌شوند.
حضور و ماندگارشدن گردشگران در منطقه سیمره قطعاً در شهرستان بدره و استان ایلام باعث افزایش درآمد بسیاری از کسب‌وکارها می‌شود و در حال حاضر متأسفانه این ظرفیت کسب درآمدی بسیار خوب گردشگری، نصیب مردم نمی‌شود.
یک کارشناس مسائل اقتصادی در استان ایلام در گفت‌وگو با خبرنگار بازار اظهار کرد: متأسفانه در زمینه گردشگری، به‌رغم همه ظرفیت‌های موجود در استان مثل سد سیمره و عقبه این سد، نبود طرح‌ها، امکانات و زیرساخت‌های گردشگری به دلیل عدم سرمایه‌گذاری مشهود است.
علی قربانی بیان کرد: در همین سد سیمره و تنگه کافرین، هیچ طرح و امکانات گردشگری مشاهده نمی‌شود، در حالی که در سال‌های گذشته شاهد حضور گردشگران خارجی در این منطقه بوده‌ایم.
وی افزود: زیرساخت‌های خوبی در این منطقه برای حضور گردشگران فراهم نشده و باید مشوق‌های بسیار خوبی برای حضور سرمایه‌گذاران در زمینه اجرای طرح‌های گردشگری در این مناطق فراهم شود. ایجاد طرح‌های گردشگری می‌تواند در اشتغال و کسب درآمد مردم تأثیر بسیار زیادی بگذارد که البته این مهم نیازمند برنامه‌ریزی دقیق است. وی با اشاره به اینکه سد سیمره ظرفیت‌های بسیار عالی برای جذب گردشگر دارد، افزود: قطعاً فراهم‌شدن حضور سرمایه‌گذاران در منطقه می‌تواند به رونق گردشگری استان کمک شایانی کند.
■ امکانات اقامتی ضعیف است
یکی از گردشگران غیربومی ‌در استان ایلام در گفت‌وگو با خبرنگار بازار اظهار کرد: مهم‌ترین مشکل گردشگران در عقبه سد سیمره و تنگه کافرین، نبود امکانات اقامتی مناسب در شهرستان بدره و مناطق گردشگری شهرستان است. سعید رضایی افزود: باید با سرمایه‌گذاری‌های دولتی و خصوصی، امکانات حداقلی برای حضور گردشگران در شهرستان و منطقه سیمره فراهم شود. وی عنوان کرد: بحث اسکان و اقامت برای گردشگران بسیار مهم است، قطعاً اگر چنین امکاناتی در شهرستان و یا کنار مناطق گردشگری سیمره فراهم نباشد، گردشگران زودتر منطقه را ترک می‌کنند.
■ تلاش برای ایجاد امکانات گردشگری در سیمره
مدیرکل میراث‌فرهنگی استان ایلام نیز در گفت‌وگو با خبرنگار بازار اظهار کرد: در حال حاضر میراث‌فرهنگی استان ایلام از ایجاد هرگونه طرح گردشگری توسط سرمایه‌گذاران در منطقه تنگه کافرین سد سیمره استقبال می‌کند. عبدالمالک شنبه‌زاده گفت: میراث‌فرهنگی استان برای جذب گردشگران، تاکنون طرح‌های زیرساختی مثل راه دسترسی، برق‌رسانی و... در منطقه اجرایی کرده است.
وی با اشاره به اینکه تاکنون سرمایه‌گذاران مختلفی برای اجرای طرح‌های گردشگری در منطقه اعلام آمادگی کرده‌اند، افزود: چند طرح مهم گردشگری مثل ایجاد مجتمع‌های گردشگری، پل معلق و... برای توسعه گردشگری در منطقه سد سیمره و تنگه کافرین تصویب شده است.
شنبه‌زاده بیان کرد: ایجاد مشوق‌های لازم برای جذب سرمایه‌گذاری در این منطقه با همکاری دیگر دستگاه‌های اجرایی امکان‌پذیر است؛ لذا فقط میراث‌فرهنگی متولی نیست.
وی گفت: با اجرای طرح‌های مختلف گردشگری به‌خصوص دو مجتمع ساحلی، در آینده‌ای نزدیک بخشی از کمبودهای امکانات گردشگری در منطقه سیمره رفع می‌شود.
با توجه به ظرفیت‌های بی‌نظیر سد سیمره و به‌خصوص منطقه تنگه کافرین در عقبه این سد، باید با برنامه‌ریزی اصولی نسبت به استفاده از این سد برای توسعه کشاورزی، شیلات، گردشگری و... در کل استان اقدام کرد. اجرای طرح‌های مختلف به‌خصوص در زمینه گردشگری می‌تواند اشتغال پایدار بسیار خوبی در منطقه فراهم کند؛ چراکه قطعاً با اجرای طرح‌های گردشگری، حضور گردشگران در منطقه نیز افزایش خواهد یافت.
ایجاد ورزش‌های آبی، تورهای گردشگری و قایق‌سواری، در کنار احداث امکانات گردشگری می‌تواند آینده‌ای درخشان را از لحاظ اقتصادی برای مردم منطقه ترسیم کند.
مسئولان استان باید هرچه سریع‌تر زیرساخت‌های گردشگری را برای حضور سرمایه‌گذاران فراهم آورند و با ایجاد مشوق‌های مختلف، حضور سرمایه‌گذاران را تثبیت کنند.سیمره سدی بتنی دوقوسی با ارتفاع ۱۸۰ متر به‌شمار می‌رود که حجم مخزن آن ۲میلیارد و ۸۰۰ مترمکعب در تراز نرمال است. در پشت این سد مکان طبیعی بسیار بکری در کنار رودخانه برای گردشگری وجود دارد که چشم هر بیننده‌ای را مسحور می‌کند.

/انتهای متن/
مشاهده : (117) بار
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور | مدیر فناوری ارتباطات و اطلاعات : رامین حق جو سروستانی
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour || ICT webmaster: Ramin Haghjou Sarvestani,M.Sc.
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.