با ما از آخرین جاذبه های توریستی ایران و جهان آگاه شوید
روزنامه توریسم
کل صفحات توریسم
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
پرسه در هشتی‌ها و دالان‌های عمارت حاکم باشی :: روزنامه توریسم :: تنها روزنامه گردشگری دنیا
NID : 1423
1399/12/05

پرسه در هشتی‌ها و دالان‌های عمارت حاکم باشی

پریسا همایونی/ خانه تاریخی پیرنیا به دلیل نوع معماری‌اش به‌‌عنوان الگوی خانه‌های سنتی کویر مرکزی ایران شناخته‌ شده و در حال حاضر موزه مردم‌شناسی شهر نایین با نام موزه مردم‌شناسی کویر در آن برقرار است.
این خانه تاریخی در ایام گذشته خانه حاکم نایین بوده و در ابتدا شخصی به نام «قاضی نورالهدی» در آن زندگی می‌کرده که در دوره قاجار به خاندان پیرنیا رسیده است. مهم‌ترین ویژگی هنری خانه تاریخی پیرنیا نقاشی‌های دیواری و گچ‌بری‌های بسیار زیبای آن در ایوان شاه‌نشین، اتاق تشریفات و اتاق مخصوص حاکم است. این خانه یکی از یادگارهای ارزشمند معماری دوران صفویه و نمونه شاخصی از مساکن سنتی نایین محسوب می‌شود که امروزه به جاذبه گردشگری این شهر تبدیل شده است. این بنا که الگوی مهم معماری و هنری خانه‌های تاریخی در منطقه کویر است، از اجزای مختلفی ازجمله ورودی، دالان‌های متعدد، هشتی، غلام‌گردش، ایوان شاه‌نشین، اتاق نشیمن، گودال باغچه، باغ و بخش‌های دیگر تشکیل شده است. ترکیب تزیینات معماری، گچ‌بری و نقاشی‌ها، زیبایی غیرقابل وصفی را پدید آورده است. از دیگر تزیینات این بنا می‌توان به تزیینات معماری کاربندی‌ها، یزدی‌بندی‌ها و رسمی‌بندی‌ها اشاره کرد. در نقاشی‌های موجود در قسمت‌های مختلف این بنا، نقوش گیاهی، هندسی، گل و مرغ، اژدها و حیوانات مختلف را می‌توان دید. موزه‌ مردم‌شناسی نایین که در خانه تاریخی پیرنیا واقع شده، ۱۰ فضای نمایش اشیا با موضوع مردم‌شناسی دارد. یکی از بخش‌های مهم این بنا وجود فضای گودال باغچه در مرکز حیاط است که به‌‌عنوان تابستان‌نشین خانه و برای دسترسی به آب قنات حفر شده است.
■ اشیای موزه مردم‌شناسی
در حال حاضر بیش از یک‌هزار شیء تاریخی و قدیمی ‌در موزه مردم‌شناسی کویر نایین نگهداری می‌شود. گردشگران در این موزه می‌توانند با فرهنگ مردم کویر، زندگی کویری، وسایل کشاورزی، ادوات و وسایل نظامی، پوشاک، صنایع و هنرهای سنتی و آداب‌ و رسوم مردم بومی ‌منطقه آشنا شوند.

/انتهای متن/
مشاهده : (75) بار
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور | مدیر فناوری ارتباطات و اطلاعات : رامین حق جو سروستانی
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour || ICT webmaster: Ramin Haghjou Sarvestani,M.Sc.
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.