با ما از آخرین جاذبه های توریستی ایران و جهان آگاه شوید
روزنامه توریسم
کل صفحات توریسم
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
حذف گذرنامه به نفع ایران است یا ترکیه؟ :: روزنامه توریسم :: تنها روزنامه گردشگری دنیا
NID : 1438
1399/12/05

حذف گذرنامه به نفع ایران است یا ترکیه؟

پیشنهاد حذف گذرنامه سفر از سوی ترکیه اگرچه در تقویت روابط دیپلماتیک دو کشور تا حدودی اثرگذار خواهد بود اما در حوزه گردشگری، منافع ترک‌ها را در جذب گردشگر تأمین خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری دانشجو، از سال ۱۳۴۲ شمسی ترکیه و ایران اخذ روادید را برای سفر بین دو کشور حذف کردند و اینک به‌دنبال لغو گذرنامه سفر هستند. با نگاهی به ورود گردشگران دو کشور و میزان سرمایه‌گذاری‌های اتباع دو طرف در تبادل با یکدیگر، حذف گذرنامه بر افزایش میزان ورود گردشگران ایرانی به ترکیه و سرمایه‌گذاری‌های بیشتر ایرانیان در این کشور تأثیرگذار خواهد بود، زیرا ایران در شمار یکی از گردشگرفرست‌ترین کشورها به ترکیه محسوب می‌شود که طی سال‌های اخیر رتبه بین چهارم تا ششم را به‌دست آورده است. شهروندان ایرانی عمدتاً به دلایل مختلف همچون گذراندن تعطیلات، خرید و تجارت به این کشور سفر می‌کنند و طی سالیان اخیر روند آن افزایش چشمگیری داشته و اگرچه تغییرات و نوسانات نرخ دلار و افزایش تحریم‌ها و فشار اقتصادی از میزان سفرهای خارجی ایرانیان کاسته اما با این وجود در سال ۲۰۱۹ گردشگران ایرانی با بیش از ۲/۱میلیون نفر پس از کشورهای بلغارستان، آلمان، گرجستان و روسیه، در رتبه پنجم گردشگران خارجی ترکیه قرار گرفتند، درحالی که شمار گردشگران ورودی ترکیه به ایران بسیار ناچیز است و سالانه حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰هزار گردشگر ترک عمدتاً برای سفرهای تجاری و درمانی به ایران سفر می‌کنند. به گزارش اتحادیه هتلداران، در سال ۲۰۱۷ گردشگران ایرانی به‌طور متوسط ۶ شب
در هتل‌های ترکیه اقامت کرده‌اند و به ازای هر نفر، به‌طور متوسط هزار دلار هزینه شده است. این درحالی است که سرانه هزینه‌کرد گردشگران خارجی به ازای هر نفر ۶۳۰ دلار برای این بازه زمانی ‌است و در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به‌دلیل کاهش ارزش پول ترکیه، این رقم حتی کاهش هم یافته و به کمتر از ۶۰۰ دلار نیز رسیده است. همچنین ایرانی‌ها پیشتاز خرید ملک و اخذ تابعیت در ترکیه هستند و طی سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ حدود یک‌هزار و 500 مورد خرید ملک از سوی ایرانیان در ترکیه صورت گرفته که در مقایسه با دیگر کشورها رتبه نخست را داشته است. آمارها حاکی از آن است که در ۹‌ ماه نخست ۲۰۲۰، شهروندان ایرانی نزدیک به ۷هزار آپارتمان یا خانه در ترکیه خریداری کرده‌اند.
شاید یکی از مهم‌ترین ایرادات به پذیرش حذف گذرنامه این باشد که این امر منجر به خروج بیش از پیش سرمایه از ایران و افزایش مهاجرت به ترکیه خواهد شد که تنها در راستای منافع این کشور اتفاق خواهد افتاد. فقدان زیرساخت‌های لازم، قوانین دست‌وپاگیر، عدم‌اطلاع‌رسانی و معرفی دقیق از سوژه موردنظر و همچنین غلبه تصویر جعلی از ایران به جهانیان، مهم‌ترین موانع پیش‌روی ورود گردشگران ترک با هدف سرمایه‌گذاری در ایران است و تا زمانی‌که جذابیت‌های کشورمان برای گردشگران مشخص و معرفی نشود و از آن مهم‌تر قوانین حقوقی و سیاسی مسیر سرمایه‌گذاری را تسهیل نکند، لغو گذرنامه نمی‌تواند باعث جذب گردشگر و سرمایه از کشورهای همسایه ازجمله ترکیه شود.

/انتهای متن/
مشاهده : (1) بار
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور | مدیر فناوری ارتباطات و اطلاعات : رامین حق جو سروستانی
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour || ICT webmaster: Ramin Haghjou Sarvestani,M.Sc.
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.