با ما از آخرین جاذبه های توریستی ایران و جهان آگاه شوید
روزنامه توریسم
کل صفحات توریسم
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
5 اصل حفظ گرمای بدن در طبیعت :: روزنامه توریسم :: تنها روزنامه گردشگری دنیا
NID : 1440
1399/12/05

5 اصل حفظ گرمای بدن در طبیعت

حامد احمدی/ به هنگام کمپینگ در دل طبیعت، شما با یک پناهگاه، آتش و لباس مناسب می‌توانید گرمای بدن خود را حفظ کنید. هنگامی ‌که بدن در سرمای بیش از اندازه قرار گیرد، دچار هیپوترمی ‌می‌شود و شما باید هوشیار باشید که با رعایت نکاتی کوچک اما کلیدی، بدنتان را در شرایط عادی نگه دارید. به 5 دلیل،
بدن دمای خود را از دست می‌دهد. شناخت این علل، نقش پناهگاه، آتش و لباس را در هر شرایطی برایتان آشکار می‌سازد.
1. تبخیر
رطوبت پوست تا زمانی که تبخیر شود، دما را جذب می‌کند و از آنجایی که انرژی زیادی صرف می‌شود تا آب به آن نقطه برسد، سبب می‌شود تا به‌سرعت سرد شود. در هوای سرد تمام تلاشتان را به‌کار ببندید تا عرق نکنید. اگر خیس شدید، سعی کنید لباس‌های خیستان را عوض کنید. به یاد داشته باشید آب حرارت بدن را 25 برابر بیشتر از هوا جذب می‌کند.
2. جابه‌جایی هوا
جریان هوا روی سطح پوست، دمای تولیدشده توسط بدن را جابه‌جا می‌کند، در نتیجه، در هوای بسیار گرم در پناهگاهتان، لباس خود را از تن بیرون آورید، حفره‌ای روی پناهگاه ایجاد کنید و اجازه دهید حرارت به‌ وسیله باد به بیرون منتقل شود. همین‌طور در هوای سرد، تمامی‌ منافذ پناهگاهتان را بپوشانید که باد در آن جریان پیدا نکند. پاچه‌های شلوار خود را گتر کنید تا هوا در لباستان جریان پیدا نکند.
3. نفس‌کشیدن
قسمتی از حرارت بدن با تنفس جابه‌جا می‌شود. شاید تعجب کنید که تنفس بخار یک فنجان چای داغ به‌طور چشمگیری در مقایسه با تنفس هوای سرد، در حفظ دمای بدن مؤثر است. شما می‌توانید با گذاشتن یک فنجان چای داغ، هم با نوشیدن آن بدن خود را گرم‌کنید، هم با تنفس بخار آن گرمای قابل‌ توجهی به بدنتان تزریق کنید.
4. تشعشع
بدن شما مانند آتش یا یک سنگ داغ، حرارتش را به محیط متصاعد می‌کند. اینجا نقش لباس و پناهگاه مناسب آشکار می‌شود. شما می‌توانید با نشستن در آفتاب، کنار آتش یا بردن چند سنگ داغ به داخل پناهگاه، این حرارت را
افزایش دهید.
5. انتقال دما
وقتی دو جسم با حرارت‌های متفاوت در کنار هم قرار می‌گیرند، انتقال حرارت در بین آنها ایجاد می‌شود تا حدی که هم‌دما شوند. شما یک پناهگاه خار و خاشاکی خوب با درهایی محکم ساخته‌اید اما در پوشاندن کف آن با خار و خاشاک کافی، کوتاهی کرده‌اید. در آن هنگام، زمین با 10 درجه حرارت خود، دمای بدن شما را می‌مکد. نقاط تماس خود با هر شی‌ء دیگری که امکان گرفتن حرارت بدن شما را دارد، عایق کنید.

/انتهای متن/
مشاهده : (1) بار
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور | مدیر فناوری ارتباطات و اطلاعات : رامین حق جو سروستانی
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour || ICT webmaster: Ramin Haghjou Sarvestani,M.Sc.
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.