با ما از آخرین جاذبه های توریستی ایران و جهان آگاه شوید
روزنامه توریسم
کل صفحات توریسم
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
حسرت‌هاي حسن‌آباد :: روزنامه توریسم :: تنها روزنامه گردشگری دنیا
NID : 1445
1398/05/01

حسرت‌هاي حسن‌آباد

■ رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری: بناهای تاریخی و مجاور آنها نباید انبار کالا باشند

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سرزده از میدان تاریخی حسن‌آباد تهران که بخشی از آن در آتش‌سوزی چهارشنبه‌شب هفته گذشته آسیب دید، بازدید کرد.
به‌ گزارش مهر، علی‌اصغر مونسان، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، به‌طور سرزده در میدان حسن‌آباد حضور یافت و در جریان آخرین وضعیت بخش‌های آسیب‌دیده این میدان تاریخی قرار گرفت. رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در این بازدید بر تسریع مرمت ساختمان تاریخی میدان حسن‌آباد تأکید کرد و خواستار مقاوم‌سازی بناهای تاریخی تهران و جلوگیری از تکرار این حوادث شد.
در این بازدید که محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور، پرهام جانفشان مدیرکل میراث‌فرهنگی استان تهران، شهردار منطقه ۱۱ و تعدادی از مسئولان شهری و آتش‌نشانی حضور داشتند، معاون رئیس‌جمهوری خواستار تهیه گزارش کامل از علت سانحه و تسریع در بازسازی و مرمت این میدان تاریخی در قلب تهران شد.
مونسان با اشاره به تأکید رئیس‌جمهوری در خصوص مرمت میدان حسن‌آباد گفت: «خوشبختانه در این خصوص کارگروهی نیز تشکیل شده و امیدواریم کارها هرچه سریع‌تر انجام شود.»
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همچنین از کاربری نامناسب برخی از بناهای تاریخی و بناهای مجاور آنها گلایه کرد و خواستار ایمن‌سازی این بناها و استفاده‌نشدن از آنها به‌عنوان انبار کالا شد.
مونسان از بناهای تاریخی تهران به‌عنوان سرمایه‌های ارزشمندی یاد کرد که می‌توان از آنها در رونق گردشگری تهران و جذب گردشگر استفاده کرد.
شهردار منطقه ۱۱ تهران نیز در این بازدید با اشاره به اینکه شهرداری تمام تلاش خود را برای مرمت این بنا و همکاری با میراث‌فرهنگی به‌کار خواهد بست، افزود: «بر اساس برنامه‌ریزی‌ها، شش ماه دیگر وضعیت این میدان به حالت قبلی بازخواهد گشت و شش ماه بعد که از اینجا بازدید کنید، شاهد وضعیت بسیار مطلوب این میدان و این بنای تاریخی خواهید بود.»
چهارشنبه‌شب هفته گذشته (۲۶ تیر ۹۸)، بر اثر آتش‌سوزی که در انبار محل نگهداری کالا در میدان حسن‌آباد روی داد، بخش‌هایی از بنای تاریخی میدان حسن‌آباد آسیب دید.
■ واکنش مدیرکل موزه‌های کشور به سوختن اسناد تاریخی
در اين ميان مدیرکل امور موزه‌های کشور گفت: از همه کسانی که اسناد تاریخی را نگهداری می‌کنند، می‌خواهیم که این اسناد را به موزه‌ها تحویل دهند.محمدرضا کارگر، مدیرکل امور موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی‌تاریخی سازمان میراث‌فرهنگی، با اشاره به انتشار خبری درباره از بین رفتن برخی از اسناد مهم تاریخی در جریان حادثه آتش‌سوزی در میدان حسن‌آباد تهران افزود: نگهداری اسناد تاریخی غیرقانونی نیست، اما بهتر این است که اين اسناد در اماکن امن ازجمله موزه‌ها یا سازمان اسناد و کتابخانه ملی نگهداری شوند.وی بيان كرد: از همه افرادی که اسناد تاریخی و مهم در اختیار دارند، درخواست می‌کنیم تا برای نگهداری هرچه بهتر از این اسناد و صیانت قوی‌تر از آنها، اسناد تاریخی را به موزه‌ها یا به سازمان اسناد و کتابخانه ملی تحویل دهند.
سردفتر 39 تهران با اشاره به حادثه آتش‌سوزی روز چهارشنبه میدان حسن‌آباد، تعداد دفاتر جاری این دفترخانه را که در این حادثه از بین رفته است، بیش از 700 دفتر برشمرد و گفت: علاوه‌بر این تعداد، اسناد ارزشمندی ازجمله سندهای مربوط به آیت‌الله کاشانی و مصدق نیز طعمه حریق شد.
■ درخواست طرح جامع برای کاربری بناهای تاریخی میدان حسن‌آباد
مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران نيز درخواست کرد: طرح جامع کاربری بناهای تاریخی شهر تهران، با همکاری شهرداری اين شهر، تدوین و اجرايی شود.
به گزارش مهر، پرهام جانفشان در بازدید از میدان تاریخی حسن‌آباد پیشنهاد داد: طرح جامع کاربری از بناهای تاریخی شهر تهران با همکاری شهرداری اين شهر تدوین و اجرایی شود. وی بیان کرد: در این طرح پیشنهادی سیستم اعلام و اطفاي حریق نیز باید به‌عنوان یک اصل اساسی برای بناهای تاریخی واجد ارزش دیده شود. پوشش بیمه حوادث برای بناهای تاریخی با رعایت استانداردهای میراث‌فرهنگی می‌تواند روند مرمت و بازسازی چنین رویدادهایی را تسریع کند.
جانفشان همچنین در دیدار با شهردار منطقه ۱۱ اظهار کرد: طرح مرمت ساختمان ضلع جنوب‌غربی میدان حسن‌آباد هرچه سریع‌تر با همکاری معاونت میراث‌فرهنگی استان تهران تهیه و اجرایی شود.

/انتهای متن/
مشاهده : (141) بار
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور | مدیر فناوری ارتباطات و اطلاعات : رامین حق جو سروستانی
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour || ICT webmaster: Ramin Haghjou Sarvestani,M.Sc.
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.