با ما از آخرین جاذبه های توریستی ایران و جهان آگاه شوید
روزنامه توریسم
کل صفحات توریسم
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
پشت پرده تجارت آزاد «ویزا» :: روزنامه توریسم :: تنها روزنامه گردشگری دنیا
NID : 1446
1398/05/01

پشت پرده تجارت آزاد «ویزا»

■ پاي دلال ها در ميان است

ررئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران می‌گوید: پای دلال‌ها و واسطه‌ها در تجارت آزاد ويزا در میان است و دفاتری با پوشش غیررسمی «وکلای مهاجرت» وارد حوزه خریدوفروش ويزا شده‌اند.
به گزارش ایسنا، اواسط خرداد امسال اداره‌کل میراث‌فرهنگی و گردشگری استان تهران بخشنامه کرد: تبلیغ برای اخذ ويزاي تضمینی غیرقانونی است و منع دارد. در اطلاعیه‌ رسمی این اداره که به آژانس‌های گردشگری و تشکل‌های مربوطه ابلاغ شد، آمده بود: «با توجه به گزارش‌های واصله و همچنین تعدد شکایت‌های مطرح‌شده درباره تبلیغ و ارائه خدمات با عنوان «اخذ ويزاي تضمینی»، بدین‌وسیله اعلام می‌دارد از آنجا که تعهد ويزاي تضمینی کشورها ازجمله کانادا، استرالیا و حوزه شينگن، «غیرقانونی» بوده و این امر صرفاً با هدف سوءاستفاده مالی توسط برخی افراد سودجو صورت می‌گیرد، لذا مقتضی است اطلاع‌رسانی مناسب به دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری تحت پوشش مبنی‌بر جلوگیری از هر گونه تبلیغ و اقدام به اخذ ويزا با عنوان تضمینی صورت گیرد تا از بروز مشکلات احتمالی اجتناب شود.
بدیهی است در صورت وصول هرگونه گزارش یا شکایت با این موضوع، مراتب جهت اتخاذ تصمیم به کمیسیون فنی ارجاع خواهد شد.»
حالا یک ماه از آن اخطار گذشته اما همچنان تبلیغ «ويزاي تضمینی» جریان دارد و حتی سخت‌گیری برخی کشورها در صدور ويزا، آن را متوقف نکرده است.
امیرپویان رفیعی‌شاد، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران از رایزنی‌های تازه‌ای با مدیران گردشگری خبر می‌دهد تا شاید با رصد بیشتر، پشت پرده‌ تجارت ويزا که گاه به جریان آزاد و عادی سفر شهروندان ایرانی به برخی کشورها خدشه وارد کرده است، رونمایی شود و مهم‌تر از آن جدی‌تر با عاملان آن برخورد شود. او به ایسنا می‌گوید: اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری این مدت بخشنامه‌ای را خطاب به آژانس‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی صادر کرد مبنی‌بر ممنوعیت تبلیغ ارائه خدمات ويزاي تضمینی، در حالی‌ که افرادی در این حوزه مشغول‌اند که بیشتر نقش دلال یا واسطه را دارند و غالباً آژانس مسافرتی نیستند. به جرئت اعلام می‌کنم آژانس‌های مسافرتی در این جریان نقشی ندارند.
رفیعی‌شاد می‌افزاید: دفاتر خاصی با این عنوان که مدارک مسافر را برای گرفتن ويزا تکمیل می‌کنند، وارد حوزه تجارت ويزا شده‌اند. تبلیغ آنها به منزله‌ تکمیل یا درست‌کردن مدارک مسافر است که بعضاً مدارک نادرست است و هم برای مسافر دردسر ایجاد می‌کند و هم به لحاظ فعالیت‌های مسافری و گردشگری برای کشورمان وجاهت خوبی ندارد.
رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران می‌گوید: این اتفاق‌ها باعث می‌شود آمار افرادی که هویتی غیرتوریستی و بیشتر انگیزه مهاجرت دارند اما به‌عنوان گردشگر برای دریافت ويزا مراجعه می‌کنند بالا برود؛ مسئله‌ای که روی نگرش کشورهای صادرکننده‌ ويزا برای شهروندان ایرانی بی‌تأثیر نخواهد بود.
وي اظهار می‌کند: بررسی‌های ما منتج به این شده است که بیشتر افرادی که به حوزه فروش ويزا وارد شده‌اند، اصطلاحاً سرپایی کار می‌کنند؛ یعنی مکان و فضای مشخصی ندارند یا دفاتر غیررسمی هستند که تحت پوشش وکلای بین‌المللی مهاجرت اقدام به این کار مي‌كنند.
وي می‌افزاید: ما در حال رایزنی با سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و مسئولان مربوطه هستیم تا با رصد بیشتر، جلوي این کار گرفته شود.
رفیعی‌شاد درباره تأثیر این جریان بر تشدید قوانین سخت‌گیرانه برخی کشورها در صدور ويزا برای اتباع ایرانی، بیان می‌کند: سخت‌گیری‌ها که از گذشته در برخی کشورها برای صدور ويزا وجود داشته است. هر کشوری قوانینی برای ورود اتباع خارجی دارد. از سوی دیگر، قانونی حاکم است مبنی‌بر اینکه صدور ويزا به منزله‌ اجازه قطعی برای ورود به کشور صادرکننده‌ آن نیست. متأسفانه چنین شرایطی باعث شده است افرادی به شکلی غیررسمی سوءاستفاده و سودجویی کنند که نهایتاً همه را زیر سؤال ببرند.
معاون گردشگری پیش‌تر درباره «ویزافروشی» در برخی دفاتر خدمات مسافرتی گفته بود: سال ۱۳۸۰ در دولت آیین‌نامه‌ای تصویب شده که مشخصاً کلمه «اخذ ویزا» را جزء فعالیت‌های آژانس‌های گردشگری قید کرده است؛ بنابراین تا زمانی که این آیین‌نامه اصلاح نشده، گرفتن این حق از آژانس‌های گردشگری اقدامی «غیرحقوقی» است.
ولی تیموری از سوی دیگر درباره برخی سودجویی‌ها در موضوع تبلیغ و اقدام برای اخذ ویزا، اظهار کرده بود: در جریان نحوه کار آژانس‌هایی که ویزا را گران می‌فروشند هستم، آنها چون خودشان نمی‌توانند مستقیم از سفارتخانه‌ای ویزا دریافت کنند، آن را با واسطه و از طریق آژانس دیگری می‌خرند. در این میان، یک‌سری آژانس‌ها هم با سفارتخانه‌ها مستقیم در ارتباط هستند که بازار را با مشکل روبه‌رو کرده‌اند. اتفاقاً یکی از بحث‌های ما با وزارت خارجه درباره محدودشدن روابط برخی سفارتخانه‌ها با یک‌سری آژانس‌های خاص بود. سفارتخانه‌ای داریم که فقط با یک آژانس کار می‌کند. از وزارت خارجه ایران پرسیدیم آیا از نظر حقوقی می‌توانیم جلوي این کار را بگیریم که گفتند ویزا در حوزه اختیار آن کشور است و نمی‌توان اقدامی کرد. برای همین تا زمانی که آيین‌نامه اصلاح شود، تنها توصیه‌ای که می‌توانیم به مردم کنیم، این است که برای گرفتن ویزا فقط به یک آژانس مراجعه نکنند و بیشتر پرس‌وجو کنند.

/انتهای متن/
مشاهده : (138) بار
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور | مدیر فناوری ارتباطات و اطلاعات : رامین حق جو سروستانی
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour || ICT webmaster: Ramin Haghjou Sarvestani,M.Sc.
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.