با ما از آخرین جاذبه های توریستی ایران و جهان آگاه شوید
روزنامه توریسم
کل صفحات توریسم
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
آرزوي سفر به شهر جهاني بر دل كم‌درآمدها :: روزنامه توریسم :: تنها روزنامه گردشگری دنیا
NID : 1448
1398/05/01

آرزوي سفر به شهر جهاني بر دل كم‌درآمدها

از سفر قسطي به شهر يزد خبري نيست
در حالی که برخی از مسئولان کشوری میراث‌فرهنگی به منظور رفاه مردم موضوع سفرهای ارزان و اقساطی را مطرح می‌کنند اما با توجه به نبود ابلاغ دستورالعملی در این مورد به یزد، به نظر این شهر جهانی از مزایای چنین سفرهایی بی‌بهره است.
به گزارش ایسنا، اواخر پارسال موضوع اجرای طرحی با عنوان سفرهای ارزان و قسطی از سوی مسئولان گردشگری کشورمان برای اجرای رسمی آن پس از نوروز 98 مطرح شد و از این طرح به‌عنوان یکی از سیاست‌های توسعه گردشگری با توزیع سفرهای ارزان‌قیمت یاد شد.
بنا به اظهارات این مسئولان، براساس توافقی که با تشکل صنفی آژانس‌های مسافرتی شده، قرار بود که آنها بسته‌های سفر را تهیه کنند و از طرف بانک نیز برای ارائه خدمات سفر به‌صورت اقساط، حمایت شوند تا به این شکل، مردم برای سفر به مقصد دلخواه خود هزینه‌ای را به‌صورت پیش‌پرداخت بدهند و مابقی هزینه سفر را هم تقسیط کنند. با این حال پس از گذشت 4 ماه از سال و آغاز سفرهای تعطیلات تابستان، هنوز خبری از اجرای این طرح حداقل در استان گردشگرپذیر یزد نشده است، به‌طوری که نايب‌رئیس دفاتر خدمات آژانس‌های مسافرتی این استان نیز این موضوع را تأیید می‌کند.
■ بحران حذف سفر از سبد کالای مردم
محمدمهدی رجایی‌فرد، نایب‌رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان یزد در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با سفرهای اقساطی می‌گوید: هرچند این مطلب از سوی مقامات کشوری اعلام شده اما تاکنون مصوبه‌ای در این قالب به یزد اعلام نشده است. وی اظهار می‌کند: با این حال برخی از آژانس‌های گردشگری و مسافرتی در استان نسبت به تقسیط هزینه‌های خدمات و تورهای خود به برخی افراد آشنا یا دارای ضمانت موثق، به منظور جذب گردشگر اقدام می‌کنند که البته در این زمینه، مصوبه‌ای رسمی وجود ندارد و کاملاً به سیاست‌های آژانس مسافرتی بستگی دارد. رجایی‌فرد با بیان اینکه تغییر نگاه مردم به سفر منجر به رکود این بخش از حوزه گردشگری شده است، تصریح می‌کند: فشار اقتصادی باعث شده تا افراد صرفاً رفع نیازهای ابتدایی خود را در اولویت قرار دهند، به‌طوری که امروزه نگاه به سفر از یک نیاز اساسی به یک کالای لوکس تغییر کرده و سفر از سبد خانوارها حذف یا نوع آن دگرگون شده است.
وی از بالارفتن هزینه‌ سفرهای داخلی نیز گلایه می‌کند و می‌گوید: متأسفانه بسیاری افراد از سفرهای خارجی به سفرهای داخلی روی آوردند اما هزینه سفرهای داخلی نیز با افزایش افسارگسیخته‌ نرخ بلیت‌ها برای اکثر مردم بسیار سخت شده است؛ لذا اقساطی‌شدن سفرها می‌توانست راهکاری برای خروج از این بحران در کشورمان باشد. البته «هما خورشیدی» معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان یزد نیز در این‌باره به ایسنا می‌گوید: هر چند بعضاً برخی از مسئولان کشوری میراث‌فرهنگی به‌صورت غیررسمی در رابطه با سفرهای قسطی صحبت کردند اما هنوز به‌صورت رسمی دستورالعملی در این مورد به استان ابلاغ نشده است.
هر چند مزایای این طرح از سوی میراث‌فرهنگی کشور بیشتر برای مقاصد کم‌رونق گردشگری با معیارهایی مانند میزان گردشگر نوروز در نظر گرفته شده ولی اگر عادلانه و منطقی فکر کنیم، متوجه می‌شویم که توزیع گردشگر در شهر گردشگرپذیری مانند یزد نیز متناسب با نوسانات اقتصادی، تغییرات دما و برخی از دیگر عوامل، بسیار بالا و پایین دارد.

/انتهای متن/
مشاهده : (130) بار
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور | مدیر فناوری ارتباطات و اطلاعات : رامین حق جو سروستانی
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour || ICT webmaster: Ramin Haghjou Sarvestani,M.Sc.
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.