با ما از آخرین جاذبه های توریستی ایران و جهان آگاه شوید
روزنامه توریسم
کل صفحات توریسم
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
به منشور اخلاقی گردشگری احترام بگذاريد :: روزنامه توریسم :: تنها روزنامه گردشگری دنیا
NID : 1451
1398/05/01

به منشور اخلاقی گردشگری احترام بگذاريد

امروزه نگاه به مقوله گردشگری مبتنی‌بر علم و دانش و آگاهی است. گردشگران امروزی در اقصانقاط جهان به دنبال کسب معرفت و آشنایی بیشتر با فرهنگ، تاریخ، تمدن و ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی جوامع میزبان و محلی هستند که بر این اساس لازم است ضمن مدیریت و برنامه‌ریزی مناسب، با شناخت و داشتن آگاهی کافی به انتخاب مقصد پرداخته و با توجه به اهداف مسافرت، مقصد یا مقاصد خود را انتخاب کنند.
آنچه در این میان مهم است، این است که در دنیای امروز، گردشگران صرفاً براي تفریح، سرگرمی و کسب لذات مادی سفر نمی‌کنند، بلکه برای کسب معرفت، دانش، آگاهی و آشنایی با آداب و رسوم و سنن مردمان بومی و محلی به مناطق مختلف سفر می‌کنند که لازمه آن رعایت حقوق شهروندی گردشگری است که در منشور اخلاقی گردشگری که به تصویب سازمان جهانی گردشگری رسیده، بایستی موردتوجه جدی قرار گیرد و با رعایت آن به مردمان بومی و محلی احترام گذاشت.
براساس حقوق اخلاق جهانی گردشگری بایستی براي آداب و رسوم، ارزش‌ها و اعتقادات جوامع میزبان و محلی احترام قائل شد و حرمت آنها را رعایت کرد. همچنین برخلاف عرف آنان نباید رفتار‌های ناپسند و ناروا مرتکب شد و بايد حقوق جوامع میزبان را کاملاً محترم شمرد و در جهت صیانت و حفاظت از محیط طبیعی و فرهنگی آنان و آسیب‌نرساندن به آن تلاش کرد. در این صورت است که جامعه محلی نیز رفتاری مناسب و در خور شأن با گردشگران خواهد داشت. در فعالیت‌های گردشگری نبایستی به‌صورت خودسرانه و نادیده‌گرفتن حقوق اخلاقی جوامع میزبان و محلی و عبور از حریم ارزش‌ها و اعتقادات و بروز رفتار‌های زشت و ناپسند موجب بی‌احترامی نسبت به آنان شد. در این صورت ممکن است جوامع بومی و محلی محدودیت‌هایی را برای گردشگران فراهم آورند و حتی موانعی برای حضور آنان ایجاد کنند. از این‌رو باید هم گردشگران به اخلاقیات، ارزش‌ها، فرهنگ و آداب و رسوم مردمان جامعه میزبان و محلی احترام بگذارند و هم اینکه متولیان اعم از بخش خصوصی، آژانس‌ها، دفاتر خدمات مسافرتی، تورگردان‌ها و بخش دولتی نظارت کافی در این حوزه به عمل آورند و با افراد و یا مجموعه‌هایی که مرتکب عدم‌رعایت حقوق اخلاقی مورد تأکید سازمان جهانی گردشگری می‌شوند، برخورد درخور و قانونی وفق ضوابط و مقررات مربوطه به عمل آورند تا موجبات توسعه پایدار گردشگری در مناطق مختلف کشور فراهم شود.
رفتار ناپسند برخی از گردشگران در بروز حوادثی همچون روستای ابیانه صرف اینکه آژانس مربوطه و یا تورلیدر بدون مجوز بوده و یا هنجارشکنی‌های صورت‌گرفته در سد لفور سوادکوه، توجیهی بر چگونگی مواجهه با جامعه بومی و محلی نیست.
عدم‌رعایت حرمت‌ها و حریم مردمان بومی و محلی از سوی آنان امری زشت و نکوهیده و برخلاف دستورالعمل‌ها و کد‌های اخلاق جهانی گردشگری است که مورد تأکید و توجه همه کشور‌ها و به تبع آنان مجموعه‌های مختلف و ارائه‌دهندگان خدمات گردشگری است. رعایت این قبیل ضوابط و دستورالعمل‌ها می‌تواند به تعامل و همکاری میان گردشگران و ارائه‌دهندگان خدمات گردشگری و مردمان جامعه میزبان و محلی بینجامد.
لازم است متولیان و دست‌اندرکاران فعالیت‌های گردشگری و همچنین گردشگران نسبت به این‌گونه ضوابط و مقررات آگاهی لازم داشته باشند و در جهت رعایت آن اهتمام ورزند.
در صورت بی‌توجهی به اخلاقیات و حقوق جوامع میزبان و محلی ممکن است موانع و محدودیت‌هایی از سوی اين جوامع اعمال شود که این امر به ضرر توسعه فعالیت‌های گردشگری بوده و لازم است با برگزاری کارگاه‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی نسبت به این مهم اقدامات لازم را به عمل آورند تا با این‌گونه رفتار‌های ناشایست و دور از شأن گردشگران و جامعه میزبان و محلی مواجه نشویم.
* منوچهر جهانیان، رئیس دانشکده گردشگری دانشگاه علم و فرهنگ

/انتهای متن/
مشاهده : (97) بار
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور | مدیر فناوری ارتباطات و اطلاعات : رامین حق جو سروستانی
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour || ICT webmaster: Ramin Haghjou Sarvestani,M.Sc.
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.