با ما از آخرین جاذبه های توریستی ایران و جهان آگاه شوید
روزنامه توریسم
کل صفحات توریسم
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
تغییرات سریع در صخره‌‌های مرجانی؛ چالش جهاني :: روزنامه توریسم :: تنها روزنامه گردشگری دنیا
NID : 1468
1398/05/01

تغییرات سریع در صخره‌‌های مرجانی؛ چالش جهاني

حمیده کریمی/ صخره‌های مرجانی جزو حساس‌ترین اکوسیستم‌های طبیعی هستند که در سال‌های اخیر با روند رو به رشد تغییراتی مواجه بوده‌اند. این تغییرات، باعث نگرانی دانشمندان و فعالان محیط‌زیست شده است. متخصصان صخره‌های مرجانی از سراسر دنیا در حال دعوت از جهان برای ارزیابی فوری اهداف زیست‌محیطی به دلیل افزایش سرعت بی‌سابقه تغییرات در این اکوسیستم حساس هستند. صخره‌های مرجانی که برای مدت ۲۴ میلیون سال بدون تغییر فعالیت می‌کردند اکنون دچار تغییرات بسیار سریع و عمیق شده‌اند.
تعدادی از برترین متخصصان صخره‌های مرجانی دنیا در شماره ویژه‌ Functional Ecology به سؤالاتی در مورد اولویت حفظ مرجان‌ها و اکولوژی صخره‌های مرجانی به دنبال این تغییرات سریع اخیر پاسخ داده‌اند. این تغییرات سریع بسیار بیشتر از آن چیزی است که پیش‌بینی می‌شد.
دانشمندان به مسائل مختلفی در این زمینه اشاره می‌کنند، از جمله اینکه چطور می‌توانیم یک صخره مرجانی زنده را در عصر آنتروپوسین تعریف کنیم؛ یعنی در عصری که انسان‌ها نیروی غالب تغییرات محیطی هستند؛ دورانی که سرآغاز تأثیر عمده فعالیت‌های انسان بر اکوسیستم و ساختار زمین‌شناختی سیاره است. با تغییرات آب‌وهوایی دنیا، آب‌وهوای استوایی در حال حرکت به سمت قطب‌هاست که باعث می‌شود مرجان‌ها در مکان‌های جدیدی رشد کنند.
با وجود از دست رفتن مرجان‌ها به خاطر گرم‌شدن اقیانوس‌ها در برخی مناطق و رشد آنها در آب‌های خنک‌تری که قبلاً محیط نامناسبی برای مرجان‌ها بودند، دانشمندان محیط‌زیست باید چه عکس‌العملی در برابر این تغییرات داشته باشند؟ اگر قصد داریم که اکوسیستم مرجانی را با سرویس‌ها و مزایایی که برای ما فراهم می‌کند، از غذا گرفته تا گردشگری، در کنار هم حفظ کنیم، این تغییرات وسیع نیازمند پاسخ‌های تازه از سوی جوامع علمی است.
پروفسور نیک گراهام از دانشگاه لنکستر می‌گوید: «صخره‌های مرجانی در برخی اشکال خود از زمان دایناسورها تا به امروز همراه ما بوده‌اند. اکنون اين صخره‌ها در خط مقدم پاسخ به تغییرات زیست‌محیطی ناشی از فشارهای انسانی هستند.
این مقاله ویژه در مورد صخره‌های مرجانی، نحوه عملکرد آنها، شکل گونه‌های متنوع، توزیع جغرافیایی و فوایدی است که برای بشر دارند و همه آنها در حال تغییر هستند. مجامع علمی، مدیران و کاربران منابع باید به‌سرعت این تغییرات را بشناسند و با این تغییر سریع اکوسیستم هماهنگ شوند و یاد بگیرند که چطور آن را حفظ کنند. این امر فقط با کاهش تولید کربن امکان‌پذیر است.»
دکتر گارت ویلیامز از دانشگاه بنگر می‌گوید: «این مقاله ویژه در اکولوژی کاربردی صخره‌های مرجانی بسیار ضروری و به‌موقع است. ما در حال مشاهده تغییراتی هستیم که پیش از این، پیش‌بینی نشده بود. این سرعت تغییر به قدری زیاد است که نیازمند بازبینی و بررسی این نکته است که درک ما از نحوه عملکرد این اکوسیستم که بر اساس چند دهه تحقیق و مطالعه است، آیا هنوز قابل اتکاست؟»

/انتهای متن/
مشاهده : (82) بار
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور | مدیر فناوری ارتباطات و اطلاعات : رامین حق جو سروستانی
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour || ICT webmaster: Ramin Haghjou Sarvestani,M.Sc.
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.