با ما از آخرین جاذبه های توریستی ایران و جهان آگاه شوید
روزنامه توریسم
کل صفحات توریسم
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
تلاش عمان برای ثبت «بهلا» به‌عنوان شهر جهانی صنایع دستی :: روزنامه توریسم :: تنها روزنامه گردشگری دنیا
NID : 1469
1398/05/01

تلاش عمان برای ثبت «بهلا» به‌عنوان شهر جهانی صنایع دستی

دولت عمان در تلاش است ولایت «بهلا» در استان داخلیه را به‌عنوان یک شهر جهانی برای صنایع‌دستی در شورای جهانی صنایع‌دستی به ثبت برساند. به گزارش مهر، هیئتی از شورای جهانی صنایع‌دستی به ریاست حجاوی، رئیس شورای صنایع‌دستی منطقه آسیا و اقیانوس آرام روز ۲۱ جولای وارد این کشور شد. این هیئت ضمن دیدار با مقامات عمانی، به ارزیابی میدانی و مطابقت شرایط این شهر با معیارهای شورا برای نامزدی ولایت بهلا جهت کسب لقب «شهر جهانی صنایع‌دستی» ‌پرداخت. در همین حال، شورای جهانی صنایع‌دستی منطقه غرب آسیا برای دومین دوره پیاپی به ریاست سلطنت عمان به‌عنوان معاون رئیس شورای جهانی صنایع‌دستی منطقه غرب آسیا رأی داد. ولایت «بهلا» در استان داخلیه که در مرکز عمان قرار دارد، از شهرهای تاریخی و باستانی عمان به شمار می‌رود و داراي اهمیت فرهنگی، تاریخی و راهبردی است و در سال ۱۹۸۷ میلادی در لیست میراث جهانی به ثبت رسید. این شهر یک قلعه تاریخی دارد که ساخت اولیه آن به قرن‌های قبل از اسلام بازمی‌گردد و براساس اسناد تاریخی در آثار معماری آن طرح‌های ایرانی به‌کار رفته و حتی در کاوش‌های تاریخی در این شهر، نمادهای ساسانی نیز کشف شده است.
در گوشه‌های مختلف «بهلا»، سنگرهای دفاعی همچنان وجود دارد که تاریخ‌نویسان آن را مربوط به جنگ‌های صورت‌گرفته میان عمانی‌ها و ایرانیان در قرن‌های اولیه هجری قمری و سپس به‌کارگیری آنها در راه مقابله با اشغال شهر توسط پرتغالی‌ها در قرن ۱۶ میلادی ارزیابی می‌کنند. تاریخ دقیق ساخت دیوار دفاعی شهر که دارای برج‌های مختلف مراقبتی نیز بوده و از آثار تاریخی شهر است، مشخص نیست اما براساس گفته تاریخ‌نگاران و پژوهشگران ساخت آن به زمان حضور ایرانیان در این شهر بازمی‌گردد. وزارت فرهنگ و میراث عمان اعلام کرده است، آثاری از زندگی در اطراف مسجد آن مربوط به ۳هزار سال قبل از میلاد نیز کشف شده و وجود ۷۳ قنات آب در این شهر نشان می‌دهد شهر بهلا یکی از خاستگاه‌های عمان است.
در مرکز شهر نیز بازار سنتی وجود دارد که مغازه‌داران که در محل‌های به‌هم چسبيده چوبی قرار دارند، آثار سفالی و دیگر سوغات تولیدشده همچون ادویه‌جات و نقره این شهر و گوسفند را به فروش می‌رسانند.

/انتهای متن/
مشاهده : (113) بار
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور | مدیر فناوری ارتباطات و اطلاعات : رامین حق جو سروستانی
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour || ICT webmaster: Ramin Haghjou Sarvestani,M.Sc.
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.