با ما از آخرین جاذبه های توریستی ایران و جهان آگاه شوید
روزنامه توریسم
کل صفحات توریسم
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
چرا گردشگران از خانه‌مسافر استقبال می‌کنند؟ :: روزنامه توریسم :: تنها روزنامه گردشگری دنیا
NID : 940
1398/04/19

چرا گردشگران از خانه‌مسافر استقبال می‌کنند؟

موضوع خانه‌های مسافر از ۱۴ سال پیش در قالب خانه‌های استیجاری در شهرهای شمالی و مشهد مقدس مطرح شد که با توجه به عدم‌سامان‌دهی ویلاها و خانه‌ها معضلات اجتماعی به‌همراه داشت. در سال ۱۳۹۶ خانه‌های مسافر به‌عنوان یکی از مصادیق ۱۶گانه تأسیسات گردشگری در جهت تأمین رفاه حال مسافران، بهبود، نظارت و کنترل خدمات به گردشگران ایجاد شد. خانه‌های مسافر موضوعی نیست که امروز مطرح شده باشد، بلکه واقعیت و حقیقتی است که سال‌هاست وجود داشته و دستاوردی علمی است. برای اجرای طرح خانه‌های مسافر که شامل واحدهای اقامتی با کاربری مسکونی و مالکیت خصوصی (ویلا، آپارتمان، خانه، سوئیت) است، نمایندگی‌هایی در استان‌ها شکل گرفت. در استان اصفهان ۲ شرکت مستقر در شهرهای اصفهان و کاشان متولیان تجهیز، نظارت و امنیت ۱۵۰ خانه هستند و این خانه‌ها را از جوانب حقوقی، اجتماعی و اقتصادی تحت کنترل و نظارت دارند.
خانه‌های مسافر، با توجه به علایق مسافران و با تنوع‌های فرهنگی و اقتصادی و به دلیل قیمت مناسب مورد استقبال خانواده‌ها به‌خصوص عیالوارها قرار گرفته‌اند. از طرفی پراکندگی آنها در نقاط مختلف شهر -برعکس هتل‌ها و مهمان‌پذیرهایی که در مرکز شهر متمرکز هستند- برای اشخاصی که برای کار، درمان و کارهای حقوقی به سفر آمده‌اند، مناسب است. برخلاف بعضی سخت‌گیری‌هایی که برای واحدهای اقامتی رسمی شامل هتل‌ها و مهمان‌پذیرها وجود دارد، خانه‌های مسافر از مزایایی چون تغییر کاربری، عدم‌پرداخت مالیات و بیمه برخوردارند و این باعث می‌شود اکثر افراد خانه‌های خود را در این چرخه قرار دهند. این امر، عرضه زیاد خانه‌های مسافر را که روزبه‌روز هم بیشتر می‌شوند، در مقابل تعداد کم هتل‌ها در پی داشته است، اما در حال حاضر سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اعلام کرده که از پذیرش و ثبت خانه‌های مسافر به علت آنکه دستورالعمل آن در حال بازنگری است، ممانعت به عمل آید.
در استان‌ها برای تصمیم‌گیری و نظارت بر خانه‌های مسافر کمیته هماهنگی وجود دارد که از نمایندگان استانداری، بهداشت، اماکن و جامعه واحدهای اقامتی تشکیل شده است. در واقع جامعه هتلداران مخالف ۱۳هزار خانه‌ استیجاری است که در طول سال به‌طور غیرقانونی فعالیت می‌کنند و قانون مشخص و صریحی برای برخورد و پلمپ آنها وجود ندارد، چون این منازل شخصی است و نیاز به حکم قضایی دارد. اگر فعالیت این قبیل اقامتگاه‌ها در زیرمجموعه جامعه هتلداران یا مهمانپذیران انجام شود، می‌توان در سامان‌دهی خانه‌های مسافر موفق شد.

/انتهای متن/
مشاهده : (267) بار
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور | مدیر فناوری ارتباطات و اطلاعات : رامین حق جو سروستانی
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour || ICT webmaster: Ramin Haghjou Sarvestani,M.Sc.
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.