با ما از آخرین جاذبه های توریستی ایران و جهان آگاه شوید
روزنامه توریسم
کل صفحات توریسم
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
روید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مهم 19 تیرماه د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر تقویم خورشید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی 7 ذی‌القعده د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر تقويم قمري و 10 جولای ‌د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر تقويم ميلاد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ي :: روزنامه توریسم :: تنها روزنامه گردشگری دنیا
NID : 986
1398/04/19

روید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مهم 19 تیرماه د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر تقویم خورشید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی 7 ذی‌القعده د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر تقويم قمري و 10 جولای ‌د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر تقويم ميلاد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ي

■ 1287شمسي: تجاوز روس‌ها به شمال ايران و قتل و غارت روستاها
در 19 تير 1287 يك كاپيتان روسي به بهانه اينكه اسبش به خاك ايران فرار كرده، به همراه 6 سرباز روسي وارد خاك ايران شدند و دو ايراني ساكن در آن منطقه را كشتند. اقوام كشته‌شدگان نيز به انتقام از اين رفتار وحشيانه، كاپيتان روسي و دو همراه او را كشتند. روس‏ها كه خود در پي بهانه بودند، پس از آگاهي از اين ماجرا، به روستايي در بين مرز دو كشور حمله كردند و پس از كشتن 37 تن از مردم بي‏گناه، 135 خانه را به آتش كشيدند و سپس به غارت روستا پرداختند. چهار روز بعد، روستاهاي ديگري را نيز غارت كرده و پس از كشتن چهل تن از مردم، 350 خانه ديگر را آتش زدند.

■ 1359 شمسي: كشف كودتاي نوژه عليه نظام نوپاي جمهوري اسلامي ايران
از اولين روزي كه انقلاب اسلامي ايران، استوارترين سنگر غرب و آمريكا را در منطقه به هم ريخت و تحولات زيربنايي را در ايران آغاز كرد، استكبار جهاني كه منافعش به خطر افتاده بود، تلاش‏هاي وسيعي را براي سرنگوني اين نظام مقدس آغاز كرد. آنان با حمايت از مزدوران ضدانقلاب درصدد كودتا و فتح تهران بودند، زيرا تصور مي‏كردند كه همانند كودتاي 28 مرداد 1332، قادر به تجديد قدرت خود خواهند بود. اين مزدوران وطن‏فروش در روز نوزدهم تير 1359 قصد داشتند تا با كمك نفوذي‏هاي خودفروخته در پايگاه هوايي نوژه همدان، كودتايي را عليه نظام اسلامي انجام دهند. آنان با به‌كارگيري امكانات وسيع مالي، جهت يورش به پايتخت آماده شدند، ولي هنگامي كه خلبان مأمور حمله به بيت حضرت امام‌خميني(ره) اين موضوع را با مادر خويش مطرح مي‏كند، با عكس‏العمل شديد وي روبه‌رو مي‏‌شود. خلبان در انجام اين عمل دچار ترديد شده و شخصاً به حضور حضرت آيت‏الله خامنه‏اي مي‏رود و عمليات را افشا مي‏‌كند. به اين ترتيب و با پيگيري مسئولان بلندپايه نظام، كودتاي براندازي خنثي و عوامل آن دستگير يا فراري و رسوا شدند.

■ 1305شمسي: آغاز انتشار روزنامه اطلاعات در تهران
انتشار روزنامه اطلاعات در چنين روزي از سال ۱۳۰۵ هجري شمسي در تهران آغاز شد. اين روزنامه قديمي‌ترين روزنامه ايران است که امروزه نيز چاپ آن ادامه دارد. انتشار اطلاعات در آغاز فقط دو صفحه را دربرمي‌گرفت و تيراژ آن ۵۰۰ نسخه بود. اعضاي کادر آن نيز به‏جز سرپرست و مدير روزنامه، فقط دو نفر بودند، اما به‏تدريج اين مرکز گسترش يافت و با گذشت زمان، محدوده‏ کارش از انتشار يک روزنامه بسيار فراتر رفت تا آن حد که به‏صورت يکي از بزرگ‌ترين مؤسسه‌هاي فرهنگي خاورميانه درآمد.

■ 1332شمسي: رحلت «شيخ‌محمدعلي زاهد قمشه‌اي»
شيخ‌محمدعلي زاهد قمشه‏اي معروف به ابوالمعارف حدود سال 1250ش در شهرضا (قمشه) در استان اصفهان به دنيا آمد. از خدمات ارزنده شيخ زاهد، تأسيس مدارس جديد و خدمات فرهنگي در شهرضا بود كه به دليل تلاش وي در نشر معارف اسلامي به ابوالمعارف ملقب شد. اين حكيم بزرگ سرانجام 19 تير 1332ش در 82 سالگي در شهرضا وفات يافت و در همان شهر به خاك سپرده شد.

■ 716قمري: درگذشت «ابن‌بُصَيْص»، خوشنويس
شيخ نجم‌الدين موسي‌بن علي‌بن محمد حَلَبي معروف به ابن‌بُصَيْص در سال 651ق متولد شد. او به مدت 50 سال به كار آموزش خط پرداخت و مردم دمشق از دانش و هنرش بهره‏ فراوان بردند. ابن‌بصيص شيوه‏هاي مختلف خط را به صورتي بسيار زيبا مي‏نوشت. اين خوشنويس مسلمان در سال‏هاي پيري، نسخه‏اي از قرآن مجيد را با آب طلا به زيبايى نگاشت. اين نسخه‏ نفيس قرآن، همراه با برخي از آثار وي، هنوز باقي است. ابن‌بُصيص در 65 سالگي در دمشق درگذشت.

■ 725قمري: وفات امیرخسرو دهلوی
از شعرای پارسی‌گوی هند
امیرناصرالدین ابوالحسن خسروبن امیر سیف‌الدین محمود دهلوی از عارفان و شاعران نامدار پارسی‌گوی هندوستان، در نیمه دوم قرن هفتم و اوایل قرن هشتم هجری می‌زیست. وی در سال ۶۵۱ق چشم به جهان گشود. پدرش سیف‌الدین محمود از امرای قبیله‌ «لاچین» از ترکان ختایی ماوراءالنهر بود. امیرخسرو به نظم و نثر آثار فراوانی دارد. در غزل از پیروان سعدی بود، در قصیده از شاعران قرن ششم خاصه سنایی و خاقانی تقلید می‌کرد و در مثنوی تابع نظامی گنجوی بود. وی یکی از پرکار‌ترین شاعران پارسی‌گوی و در این باب، کم‌نظیر محسوب مي‌شود. سبک او بین عراقی و هندی است. آثار منظوم امیرخسرو عبارت‌اند از: دیوان قصاید و غزلیات، خمسه‌ای که به تقلید از نظامی سروده است، مطلع‌الانوار در جواب مخزن‌الاسرار نظامی، شیرین و خسرو در جواب خسرو و شیرین، مجنون و لیلی در جواب لیلی و مجنون، آیینه اسکندری در جواب اسکندرنامه نظامی، هشت‌بهشت در جواب هفت‌پیکر نظامی و مثنوی‌های دیگر از قبیل قران‌السعدین. آثار منثور امیرخسرو نیز بدین ‌شرح است: خزائن‌الفتوح معروف به تاریخ علایی در تاریخ سلطان علاء‌الدین محمد خلجی، رسایل‌الاعجاز یا اعجاز خسروی در ذکر قواعد انشاي زبان فارسی.

■ 874ميلادي: كشف جزيره «ايسلند» در شمال‌غربي اروپا
جمهوری ایسلند یکی از کشورهای شمال اروپاست که در میان آب‌های اقیانوس اطلس بین خاک قاره اروپا و گرینلند قرار دارد. این کشور یکی از کم‌جمعیت‌ترین کشورهای بخش شمالی اروپاست و در عین حال در میان کوچک‌ترین‌ها نیز جا دارد. این جزیره از نظر جغرافیایی فعال است و در آن آتش‌فشان‌های زیادی وجود دارد. همچنين چشمه‌های آبگرم زیادی داشته و پوششی از یخ و خاکسترهای آتش‌فشانی، سطح جزیره را دربر گرفته است. آب‌وهوای ایسلند سرد است.
از سال 874 میلادی این جزیره مسکونی شد و یک نروژی برای نخستین بار در آن سرپناهی ایجاد کرد. تا اوایل قرن بیستم، مردم این جزیره روزگارشان را از راه کشاورزی و ماهیگیری می‌گذراندند. این کشور در فاصله سال‌های 1262 تا 1944 بخشی از نروژ و امپراتوری دانمارک بود. در قرن بیستم اقتصاد ايسلند توسعه زیادی داشت.

/انتهای متن/
مشاهده : (228) بار
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور | مدیر فناوری ارتباطات و اطلاعات : رامین حق جو سروستانی
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour || ICT webmaster: Ramin Haghjou Sarvestani,M.Sc.
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.