با ما از آخرین جاذبه های توریستی ایران و جهان آگاه شوید
روزنامه توریسم
کل صفحات توریسم
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
تارنمای گردشگری اسکیفت: رشد درازمدت گردشگری ایران در حال وقوع است :: روزنامه توریسم :: تنها روزنامه گردشگری دنیا
NID : 987
1398/04/19

تارنمای گردشگری اسکیفت: رشد درازمدت گردشگری ایران در حال وقوع است

تارنمای اسکیفت نوشت: در حالی که براساس آمار سازمان جهانی گردشگری، شهروندان آمریکا کمتر از یک‌درصد از ۶میلیون و ۵۰۰ نفری را تشکیل می‌دهند که سالانه از ایران دیدار می‌کنند، اما تمایل آمریکايیان براي دیدار از ایران به‌صورت دائمی افزایش یافته، به‌گونه‌ای که شمار آنان در میان سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ میلادی تا ۶۲ درصد افزایش داشته است. این تارنمای ویژه گردشگری که دفتر مرکزی آن در نیویورک قرار دارد، افزود: به‌رغم این واقعیت که برخی از گردشگران آمریکایی با مقصد ایران، با اوج‌گیری ستیز میان دولت ترامپ و ایران، در برنامه‌هایشان برای دیدار از این کشور تجدیدنظر می‌کنند، اما تورگردانان بین‌المللی، این کشور را مقصدی امن و مهمان‌دوست حتی برای شهروندان ایالات متحده می‌دانند. با افزایش تنش در روابط ایالات متحده و ایران که حتی به تهدید جنگ نیز کشیده شده است، شرکت‌های مسافرتی و گردشگری می‌گویند که تقاضای آمریکاییان برای خرید تورهای ایران که در سالیان گذشته روند صعودی یافته بود، در حال کاهش است و حتی برخی برنامه‌هایشان را برای دیدارهای آتی لغو کرده‌اند. هرچند به نظر می‌رسد تقاضای گردشگران نقاط دیگر جهان برای دیدار از ایران در حال افزایش است.
«جنت مور» مالک شرکت «دیستنت هورایزنز» که از ۲۰ سال پیش تورهای برنامه‌ریزی‌شده را به ایران ارائه می‌دهد، مي‌گويد: از ما همیشه درباره امور سیاسی و امنیت ایران پرسیده می‌شود که به نظر می‌رسد این بار جدی‌تر از پیش است. مشتریان نگران رجزخوانی‌ها و خط و نشان کشیدن‌های ترامپ و جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا هستند. «رابین پولاک» رئیس شرکت «جرنی اینترنشنال» نيز که از سال ۲۰۱۵ تورهای گردشگری ایران را عرضه می‌کند، گفته است که در چند ماه گذشته شاهد کاهش شدید شمار مشتریانش بوده که عمدتاً آمریکایی هستند. به گفته «کیم مک کیب» مدیر روابط‌مومی «جی ادونچرز»، ذخیره و خرید جا در میان آمریکاییان در سال جاری به میزان ۱۴ درصد برای دیدار از ایران کاهش یافته، اما میزان رزرو جا برای دیدارکنندگان دیگر کشورهای جهان از ایران به همین اندازه بالا رفته است. این تارنما در ادامه با طرح این پرسش که آیا دیدار آمریکاییان از ایران امن است، می‌نویسد: پاسخ رسمی دولت آمریکا به این پرسش منفی است، زیرا وزارت امور خارجه آمریکا از سال ۱۹۷۹ به شهروندان این کشور به علت خطر ربوده‌شدن، دستگیرشدن و بازداشت، درباره سفر به ایران هشدار داده است. اما تورگردانان در تماس با تارنمای اسکیفت، به‌شدت با این تصور دولت آمریکا از ایران مخالفت کرده و می‌گویند: جمهوری اسلامی ایران اثبات کرده که مقصد مسافرتی امن و به میزان قابل توجهی مهمان‌نواز برای همگان به‌ویژه آمریکاییان است. به نظر گردانندگان تورهای بین‌المللی، بزرگ‌ترین مانع در مسیر گردشگری در ایران، تصور گسترده درباره ناامنی این کشور و احتمال روبه‌روشدن گردشگران بیگانه با احساسات غیردوستانه است. به گفته گری، ایران اغلب به‌صورت کشوری وانمود می‌شود که از مهمانان و گردشگران استقبال نمی‌کند، اما واقعیت کاملاً برعکس است و ایرانیان مردمی خونگرم، مهمان‌نواز و مشتاق به نشان‌دادن کشورشان به بیگانگان هستند و بازخورد دریافتی از گردشگرانی که به اين كشور سفر می‌کنند، اثبات‌کننده این واقعیت است.
پولاک افزود: روند طولانی‌مدت صدور روادید ایران برای آمریکاییان که هویت درخواست‌کنندگان روادید را بررسی می‌کند و مستلزم مدارکی درباره خریدن تور معتبر برای دیدار از ایران است، به تضمین یک تجربه امن در این کشور کمک می‌کند. وی افزود: هنگامی که صلاحیت گردشگران برای ورود به ایران اثبات می‌شود، با گرمی استقبال می‌شوند و ما هیچ‌گاه با مشکلی یا حتی بی‌اعتنایی روبه‌رو نبوده‌ایم. مردم ایران درباره محیط فرهنگی گردشگران که برای آنان ممنوع است، بسیار کنجکاو هستند. تورگردانان بین‌المللی به‌رغم عقبگردها، نسبت به رشد درازمدت گردشگری در ایران امیدوار و خوشبین هستند که در سال‌های اخیر تلاش‌هایش را برای جذب گردشگر بین‌المللی با هدف جلب ۲۰ میلیون گردشگر تا سال ۲۰۲۵ تشدید کرده است. با اینکه شهروندان آمریکا، کانادا و بریتانیا باید پیش از ورود به ایران درخواست روادید کنند، اما این کشور به‌صورت مداوم شمار کشورهایی را که شهروندانشان می‌توانند در هنگام ورود به ایران روادید دریافت کنند و شامل بسیاری از کشورهای اروپایی و خاورمیانه نیز می‌شود، افزایش داده است. پولاک گفت: ایران به رشد گردشگری بسیار متعهد است و به نظر من ظرفیت بالقوه زیادی (برای جلب جهانگرد) حتی از ایالات متحده وجود دارد. البته به شرطی که روابط متشنج میان ۲ کشور به کلی از مسیر خود خارج نشود. به‌طور کلی ما تمایل و علاقه بیشتری به گردشگری در مکان‌های کمتر شناخته‌شده می‌بینیم و ایران کاملاً برای این منظور مناسب است.

/انتهای متن/
مشاهده : (358) بار
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور | مدیر فناوری ارتباطات و اطلاعات : رامین حق جو سروستانی
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour || ICT webmaster: Ramin Haghjou Sarvestani,M.Sc.
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.