با ما از آخرین جاذبه های توریستی ایران و جهان آگاه شوید
روزنامه توریسم
کل صفحات توریسم
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
بازي نور و چشمه درباره چشمه‌های رنگي باداب‌سورت :: روزنامه توریسم :: تنها روزنامه گردشگری دنیا
NID : 988
1398/04/19

بازي نور و چشمه درباره چشمه‌های رنگي باداب‌سورت

یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی گردشگری ایران، دریاچه باداب‌سُورت در استان مازندران و شهرستان ساری است. اين دریاچه که با نام «چشمه‌های رنگی» نیز شناخته می‌شود، مقصد گردشگران فراوانی در تمام فصول سال است. کلمه باداب در زبان محلی به معنای آب گازدار و سورت نیز به معنای شدید است. این جاذبه گردشگري، به ثبت آثار طبیعی ملی ایران رسیده و در این فهرست پس از کوه دماوند رتبه دوم را دارد. همچنین عنوان دومین چشمه آب شور در جهان را به خود اختصاص داده است.
همان‌طور که اشاره شد، این دریاچه در شهرستان ساری قرار دارد، اما اگر بخواهید به آنجا سفر کنید، باید به سراغ دهستان سورت، واقع در بخش چهاردانگه در حدفاصل روستاهای «مال‌خواست» و «اروست» بروید. این روستاها طبیعت فوق‌العاده زیبایی دارند و می‌توانید از مناظر بکر آنها نهایت لذت را ببرید. نظیر دریاچه باداب‌سورت در کشور‌هایی مانند آمریکا، ایتالیا، چین، نیوزیلند، مکزیک و ترکیه نیز وجود دارد که از محبوبیت خاصی برخوردارند.
چشمه‌های موجود در این منطقه، از قسمت شمال با تپه‌های جنگلی و مملو از پوشش گیاهی، از سمت جنوب با دره‌های خیره‌کننده، از غرب با روستای اروست و از طرف شرق نیز با ارتفاعات زیبا و پوشیده‌شده با گیاهان بوته‌ای هم‌جوار هستند. این منطقه که تحت عنوان «ژئوپارک» طبیعی در جهان به ثبت رسیده، از دو چشمه مجزا با ساختاری کاملاً مختلف تشکیل شده است.
ویژگی‌های ظاهری و باطنی این دو چشمه از نظر حجم، رنگ، بو و مزه در تقابل هستند. چشمه بزرگ‌تر دارای عمقی حدود 15 متر و آبی ‌بسیار شور است. این در حالی است که دریاچه دیگر مزه‌ای ترش و رنگی قرمز مایل به نارنجی دارد. همچنین در اطراف این چشمه، مقداری آهن به‌صورت رسوب به‌جای مانده است که جذابیت آن را بیش از پیش می‌کند. به علت رسوبات پیاپی در اطراف چشمه‌ها، طبقات متعدد و چندین حوضچه بسیار چشم‌نواز به وجود آمده که ویژگی‌های بصری این محیط را به حداکثر می‌رساند. این حوضچه‌ها دارای رنگ‌های خاص زرد، نارنجی و قرمز هستند، به علت شوری زیاد در فصل زمستان یخ نمی‌زنند و در هنگام غروب آفتاب جلوه‌ای فوق‌العاده ایجاد می‌کنند.

/انتهای متن/
مشاهده : (358) بار
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور | مدیر فناوری ارتباطات و اطلاعات : رامین حق جو سروستانی
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour || ICT webmaster: Ramin Haghjou Sarvestani,M.Sc.
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.