با ما از آخرین جاذبه های توریستی ایران و جهان آگاه شوید
روزنامه توریسم
کل صفحات توریسم
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
مذاكره اردبيلي‌ها با 5 كشور اروپايي براي جذب گردشگر :: روزنامه توریسم :: تنها روزنامه گردشگری دنیا
NID : 991
1398/04/22

مذاكره اردبيلي‌ها با 5 كشور اروپايي براي جذب گردشگر

مسعود لاهوت/ دبیران اول سفارتخانه‌های 5 کشور اروپایی اتریش، بریتانیا، سوئد، اسلوونی و لهستان در جلسه مشترک با معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اردبیل از آمادگی خود برای معرفی قابلیت‌های سرمایه‌گذاری گردشگری استان اردبیل برای سرمایه‌گذاران اروپایی خبر دادند. به گزارش ایلنا، در این جلسه که در اتاق جلسات مجموعه جهانی شیخ‌صفی‌الدین اردبیلی برگزار شد، صغری فرشی با اشاره به اینکه استان اردبیل قابلیت‌های ویژه‌ای در حوزه گردشگری دارد، بیان كرد: اقلیم متنوع و جاذبه‌های طبیعی استان اردبیل می‌تواند این استان را به مقصد اول گردشگری در کشور و منطقه تبدیل کند.
وی با اشاره به اینکه حدود 5/1میلیون نفر سالانه از گمرک بیله‌سوار تردد می‌کنند، گفت: وجود بیش از 100 چشمه آبگرم طبیعی در دامنه‌های کوه سبلان قابلیتی برای جذب گردشگران سلامت کشور آذربایجان است.
معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان اردبیل تصریح کرد: دشت مغان در شمال استان نیز از دیگر قابلیت‌های گردشگری در حوزه کشاورزی است که در اقلیمی ‌متفاوت‌تر از منطقه مرکزی استان اردبیل قرار دارد.
فرشی با اشاره به اینکه قابلیت‌های تاریخی استان اردبیل می‌تواند جاذبه خوبی برای گردشگران اروپایی قلمداد شود، اضافه کرد: وجود مجموعه جهانی شیخ‌صفی‌الدین اردبیلی و پایگاه ملی شهر یری دو جاذبه عمده تاریخی استان اردبیل محسوب می‌شود.
وی با دعوت از سرمایه‌گذاران اروپایی برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف گردشگری، افزود: پکیج فرصت‌های سرمایه‌گذاری چندزبانه در حوزه‌های مختلف گردشگری برای ارائه به سرمایه‌گذاران خارجی احصا شده است که در اختیار آنها قرار خواهیم داد.
الکساندر ریگر، رئیس شبکه مؤسسات ملی فرهنگی اروپایی در ایران نيز در این جلسه تصریح کرد: لازم است گردشگری در تمامی‌ مناطق ایران توسعه پیدا کند و این موضوع تنها مختص به برخی از شهرهای گردشگرپذیر ایران نباشد. وی گفت: ما به همین دلیل اردبیل را به‌عنوان مقصد بعدی برای معرفی به گردشگران کشورهای خود انتخاب کردیم.
ریگر ادامه داد: ما منتظر پیشنهادات و ایده‌های مسئولان استان اردبیل در خصوص گردشگری هستیم و این برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد. معاون سفیر اتریش اضافه کرد: در مرحله بعد، پس از بررسی پیشنهادات مسئولان اردبیل ایده‌های انتخاب‌شده را برای اجرایی‌شدن به شما پیشنهاد خواهیم داد. دوبراوکا شکرانیا، معاون سفیر اسلوونی در ایران در این جلسه با اشاره به ظرفیت بی‌نظیر گردشگری غذا در استان اردبیل، اظهار کرد: اردبیل غذاهای سنتی و دسرهای خوش‌طعمی ‌برای عرضه در سطح بین‌المللی دارد.وی افزود: اسلوونی به خاطر داشتن عسل‌های مرغوب در سطح اروپا شهرت خاصی دارد اما من مطمئن هستم که عسل اردبیل از نظر کیفی بی‌نظیر است. معاون سفیر اسلوونی در ایران تصریح کرد: توجه به این موضوع به‌تنهایی می‌تواند باعث تبادل تجربیات مشترک در حوزه تولید عسل شود و ما آماده همکاری در این زمینه با فعالان این حوزه در استان اردبیل هستیم.
ویتسیش اونلت، معاون سفیر لهستان نیز در این جلسه بیان کرد: مردم ایران و لهستان قرابت فرهنگی زیادی دارند و ما خواستار استمرار این روابط بین دو ملت ایران و لهستان هستیم.
وی گفت: تعداد گردشگران لهستانی روزبه‌روز در ایران افزایش می‌یابد و این نشان‌دهنده علاقه مردم لهستان به فرهنگ و تاريخ کشور ایران است.
معاون سفیر لهستان همچنین افزود: استان اردبیل جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بی‌نظیری دارد و ما باید این استان را بیشتر از این در بین مردم لهستان معرفی كنيم.
در این دیدار سؤالاتی از سوی معاون سفرای 5 کشور اروپایی در خصوص آداب و رسوم و فرهنگ مردم استان اردبیل، صنایع‌دستی و میزان گردشگران داخلی و خارجی در این استان مطرح شد. در این جلسه همچنین ژیل ویتکا، معاون سفیر بریتانیا در کشورمان با اشاره به ظرفیت‌های صنایع‌دستی استان اردبیل تأکید کرد: ما سعی داریم صنایع‌دستی استان اردبیل را بهتر بشناسیم و آن را به مردم اروپا معرفی کنیم.
وی بیان داشت: مردم استان اردبیل بسیار مهمان‌دوست هستند و این موضوع می‌تواند باعث حضور گردشگران بیشتری از اروپا در این منطقه شود. معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان اردبیل در این خصوص اظهار داشت: اردبیل به دليل برخورداری از اقلیم متفاوت و تنوع فرهنگی غنی از تنوع ویژه‌ای در حوزه صنایع‌دستی برخوردار است.
فرشی افزود: تکریم فرش شیخ‌صفی در موزه ویکتوریا آلبرت لندن و شهرت جهانی این فرش نشان‌دهنده تکریم فرهنگ غنی استان اردبیل در سطح بین‌الملل است و ما در این خصوص آماده همکاری با کشورهای اروپایی هستیم.
کارل ماگنوس نیلسون، معاون وزیر سوئد در ایران نیز در این جلسه با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری استان اردبیل بیان داشت: ارتباط خوبی بین دو کشور ایران و سوئد برقرار است و بیشتر از یک‌درصد مردم سوئد در ایران به دنیا آمده‌اند که این نشان‌دهنده دوستی دو ملت است. وی افزود: ایده‌های خوبی برای توسعه گردشگری در استان اردبیل مطرح شد و ما حاضریم در این حوزه با مسئولان اردبیل همکاری کنیم. در پایان این جلسه مهمانان بازدیدی از مجموعه جهانی شیخ‌صفی‌الدین اردبیلی انجام دادند.

/انتهای متن/
مشاهده : (282) بار
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور | مدیر فناوری ارتباطات و اطلاعات : رامین حق جو سروستانی
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour || ICT webmaster: Ramin Haghjou Sarvestani,M.Sc.
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.