با ما از آخرین جاذبه های توریستی ایران و جهان آگاه شوید
روزنامه توریسم
کل صفحات توریسم
 تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی؛ افتخار و مسئولیت برای ایران :: روزنامه توریسم :: تنها روزنامه گردشگری دنیا
NID : 992
1398/04/22

ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی؛ افتخار و مسئولیت برای ایران

در روز چهاردهم تیر، در چهل‌وسومین جلسه‌ کمیته‌ میراث جهانی یونسکو (سازمان آموزشی، علمی، فرهنگی ملل متحد) بخش‌هایی از جنگل‌های شمال در فهرست میراث‌ جهانی ثبت شد. این ثبت، تأییدی بر ارزش بی‌مانند پهنه‌هایی است که ما ایرانیان آنها را با آمیزه‌ای از عشق و بی‌خیالی حفظ کرده‌ایم.
منطقه‌های ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی، شامل ۱۲ نقطه از پارک ملی گلستان، منطقه‌ جهان‌نما، جنگل الیمستان، جنگل ابر، جنگل لیسار گیلان و چند منطقه‌ دیگر است که مساحت کل آنها 120هزار هکتار است و 108هزار هکتار هم به‌عنوان حریم آن ‌محدوده‌های اصلی تعیین شده است. با توجه به اینکه مجموع سطح جنگل‌های شمال (شامل جنگل انبوه، نیمه‌انبوه، و مخروبه) در حدود 2میلیون هکتار است، مساحت ثبت‌شده به‌عنوان میراث جهانی، درصد کمی از کل این میراث بشری را دربرمی‌گیرد.
در حالی که جا دارد کل این جنگل‌ها که بخش کم‌وبیش سالم آن فقط در حدود یک درصد از خاک ایران را شامل می‌شود، به‌عنوان یک میراث ملی و جهانی شناخته و ثبت شود. با وجود آنکه این منطقه‌ها نمونه‌های شاخص جنگل‌های شمال به شمار می‌روند و پیش از اين نیز زیر پوشش حفاظت بوده‌اند، از عامل‌های تخریبی و تهدیدکننده‌ چندی در رنج و تهدید هستند. برای مثال، یادآور می‌شوم که در دو سوی جاده‌ای که از میان جنگل گلستان می‌گذرد، انبوهی از زباله‌های مربوط به گردشگران دیده می‌شود. همچنین در جنگل الیمستان و منطقه‌ جهان‌نما و جنگل ابر، آثار گردشگری ولنگارانه به‌صورت توده‌های زباله، لکه‌های سیاه ناشی از افروختن آتش و فرسودگی خاک بر اثر آمدوشد انسان و خودرو چشم را می‌آزارد. در بسیاری از دیگر بخش‌های جنگل‌های شمال یعنی آن پهنه‌ بزرگ‌تر که ثبت نشده، ریخت‌وپاش زباله یا دفع «سازمان‌یافته» پسماند، به‌واقع فاجعه‌هایی را رقم زده است. برای مثال، یادآور می‌شوم که جاده‌ مکارود (در کلاردشت) به عباس‌آباد تا حدود 3 دهه پیش دربرگیرنده‌ جنگلی بسیار زیبا و انبوه از نوع «میان‌بند» بود كه چند نقطه از آن بدل به سایت دفع پسماندهای کلاردشت و عباس‌آباد شده و همچنین بر اثر ریخت‌وپاش‌های گردشگران بی‌مبالات، به صحنه‌ای دلخراش از رفتار غیرمسئولانه با جنگل بدل شده است. باز می‌توان به یکی از پرباران‌ترین نقطه‌های کشور که قاعدتاً می‌بایست در آنجا بهترین نمونه‌های جنگل هیرکانی را دید، یعنی سراوان در نزدیکی‌های رشت اشاره کرد که در آن یکی از اندوه‌بارترین چشم‌اندازها دیده می‌شود؛ سایت دهشت‌انگیز دفع پسماند سراوان. جنگل این منطقه تا حدود 15 سال پیش تنها بخش باقی‌مانده از جنگل‌های نزدیک به رشت و یادآور فضایی بود که دیگر بدل به خاطره‌ای دوردست شده است. اما افزایش روزافزون کوه زباله‌ها در اینجا و بعد احداث جاده از میان این جنگل به سوی فومن، زیبایی و شکوه این تکه جنگل هیرکانی را سخت مخدوش کرد.
مثال‌ها از این دست بسیار است که باز می‌توان برای نمونه به سایت‌های پسماند سمسکنده در ساری و سایت عمارت در جاده‌ هراز (نزدیک آمل) اشاره کرد. ملت ایران می‌تواند مفتخر باشد که برخلاف اروپاییان که نود درصد جنگل‌های طبیعی خود را نابود کرده‌اند، بخش در خور اعتنایی از جنگل‌های باستانی این کشور را حفظ کرده است؛ یا افتخار کند که هیچ‌گاه مانند آمریکاییان برنامه‌های سازمان‌یافته برای نابودسازی نسل بعضی از گونه‌های حیات‌وحش (بوفالو، کایوت‌، پوما و...) را نداشته‌ است. مدیران کشور هم باید قدردان این ملت باشند و با اصلاح رفتارهای اشتباه‌ گذشته و جلوگیری جدی از سودجویی‌های زمین‌خوارانه و جنگل‌خوارانه و مانند اینها، در حفظ میراث‌ طبیعی بکوشند.

/انتهای متن/
مشاهده : (189) بار
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور | مدیر فناوری ارتباطات و اطلاعات : رامین حق جو سروستانی
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour || ICT webmaster: Ramin Haghjou Sarvestani,M.Sc.
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.